ŞEHİR REHBERİTeknoloji&Bilim

Karadelik Nedir ? Karadelik Kurtulmak Mümkün mü ?

Karadelik Nedir ? Karadelik Kurtulmak Mümkün mü ?

Karadelik Nedir ? Karadelik Kurtulmak Mümkün mü ?

Uzayın en derin bilinmezlikleri bu deliklerde saklı adeta. Yıldızları, gezegenleri, galaksileri öğrenmiştik. “Kara delikler” ise yakın zamanda keşfedildi. Yapıları çözüldükçe evrenin varoluş sırları da aralanıyor.

Karadelikler nasıl meydana gelir?

KARA DELİKLER EVRENDEKİ GÖRÜNMEZ VARLIKLAR

Yıldızların da bir ömrü olduğunu biliyormuydunuz?

Zaman içerisinde yaşamlarını sürdürecek güçleri kalmıyor.Kendi yapılarını dengede tutamadıklarında,süpernova denilen büyük bir patlama gerçekleşiyor. Yıldızın kütlesi içeriye doğruçöküyor.Yıldızı meydana getiren tüm kütle, küçücükbir merkeze toplanıyor. (Kos koca bir okyanusun, bir sürahiye sığdırıldığını düşünün.) Bu merkez, kara deliklerin kalbini meydana getiriyor (tekillik).Yani, bir yıldız sönünce bir kara delikdoğuyor. Farklı büyüklükte olabiliyorlar.Güneş’in 40 milyar katı büyüklüğünde olabildiği gibi 20 katı büyüklüğünde küçük kara delikler de var.

Kara delikler neden karadır?

Kara deliğin kalbine toplanmış olan kütleçok yoğundur ve çok yüksek bir çekim gücüne sahiptir.Bu çekim gücü öyle yüksektir ki kâinattakien yüksek hıza sahip ışık dahi bu deliğinüzerine düşünce yutulur.Bir cismin gözle görülebilmesi için üzerinedüşen ışığı yansıtması gerektiğini biliyoruz.Kara delikler ışığı yansıtmak yerine içineçektiği için aslında görülmez varlıklardır.Etraflarındaki gaz bulutları ve çeşitli gökcisimleri üzerindeki etkilerini gözlemliyoruz.Kara deliklerin çevresini bir çember gibisaran bir sınır vardır. Bu sınıra “olay ufku”denir.Cisimler, olay ufkunu bir kez geçtiler mi karadeliğe geri dönülmez bir düşüş gerçekleşir.Kara delik maddeleri yutarken oluşanyüksek hız nedeniyle gaz bulutları parlar veışımalar yapar.

Bir uzay mekiği bir kara delikten kaçıp kurtulabilir mi? Düşerse ne olur?

Kara deliklerin etraflarındaki cisimlerle etkileşime geçtiği nokta olay ufkudur. “Olay ufku” karadeliğin etrafını saran küresel bir yüzeydir. Olay ufkunu geçtikten sonra geri dönüş yoktur.Bir cismin, bir kara deliğin olay ufkundan kaçabilmesi için ışık hızında (saniyede üç yüz binkilometre) hareket ediyor olması gerekir. Buna“kurtulma hızı” denir. Bu hıza ulaşmak mümkün değildir.Yani bir uzay mekiği bir kara deliğin olay ufkunayaklaşırsa yutulması kaçınılmazdır.Uzaya gitmek için kullanılan araç olan uzaymekiği, baş tarafına daha çok çekim uygulandığıi çin uzayarak (spagettileşme) kara deliğin merkezine çekilecektir. Yani atomlarına kadar parçalanarak “deliğe” düşecektir.

Güneşimiz yaşlandığında bir karadeliğe dönüşecek mi?

Bir yıldızın, ömrünü tamamladığında kara deliği dönüşebilmesi için belli bir büyüklükte olması gerekir. Bizim güneşimizin15-20 katı büyüklükte kütle içermeli. Kütlesi az olduğu için çökse bile çekim gücü de az olacağı için küçülecek ama bir kara deliğe dönüşmeyecek.

Bir uzay mekiği bir kara delikten kaçıpkurtulabilir mi? Düşerse ne olur?

Kara deliklerin etraflarındaki cisimlerle etkileşime geçtiği nokta olay ufkudur. “Olay ufku” karadeliğin etrafını saran küresel bir yüzeydir. Olayufkunu geçtikten sonra geri dönüş yoktur.Bir cismin, bir kara deliğin olay ufkundan kaçabilmesi için ışık hızında (saniyede üç yüz bin kilometre) hareket ediyor olması gerekir. Buna“kurtulma hızı” denir. Bu hıza ulaşmak mümkün değildir.Yani bir uzay mekiği bir kara deliğin olay ufkuna yaklaşırsa yutulması kaçınılmazdır.Uzaya gitmek için kullanılan araç olan uzay mekiği, baş tarafına daha çok çekim uygulandığıiçin uzayarak (spagettileşme) kara deliğin merkezine çekilecektir. Yani atomlarına kadar parçalanarak “deliğe” düşecektir.

Güneşimiz yaşlandığında bir karadeliğe dönüşecek mi?

Bir yıldızın, ömrünü tamamladığında kara deliği dönüşebilmesi için belli bir büyüklükte olması gerekir. Bizim güneşimizin 15-20 katı büyüklükte kütle içermeli. Kütlesi az olduğu için çökse bile çekim gücü de azolacağı için küçülecek ama bir kara deliğedönüşmeyecek.

Dünyamız bir kara delikle karşılaşırmı?

Galaksilerin merkezinde genellikle büyük kara delikler yer alıyor. Bizim galaksimiz olanSamanyolu’nun merkezinde de “V616 Mon” isimlibir kara delik var. Ancak bizden üç bin ışık yılıuzaklıkta.

Dünyamızla karşılaşması mümkündeğil. Güvendeyiz!Karadelikler sonsuza kadarvarlıklarını sürdürür mü?

Hayır. Onların da bir ömrü var. Işıma yaptıklarıiçin zamanla enerjilerini etrafa saçmış oluyorlar.Enerjileri kalmadığında da yok oluyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı