Faydalı BilgilerFaydalı BitkilerSaglık

KESTANE,KESTANE BALI SAĞLIK

KESTANE,KESTANE BALI,KESTANE VE SAĞLIK

KESTANE,KESTANE BALI,KESTANE VE SAĞLIK ÜZERİNE ETKİLERİ

VAZGEÇİLSOBALI SOĞUK KIŞ AKŞAMLARININ VAZGEÇİLMEZ KEYFİYDİ KESTANE… AYNI ZAMANDA BİR SAĞLIK KAYNAĞI OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ? BEDENİMİZİ VE ZİHNİMİZİ DİNLENDİRİYOR. KASLARI GÜÇLENDİRİYOR. KANSIZLIĞI DENGELEYİP YÜKSEK TANSİYONA İYİ GELİYOR.

Orta yaş kuşağı kestaneyi neredeyse ailenin bir ferdi olarak tanıdı. Çünkü hayat bilgisi kitapları, kış gecelerini, üzerinde kestanelerin çıtırdadığı sobaların etrafında sıralanmış, ninelerinden masal dinleyen çocuklarla anlatırdı… Özetle kestane, sadece damak tadından ibaret değil, çağrışımlarıyla içimizi ısıtan, bizi mutlu eden bir meyve. Ama kestane aynı zamanda ruhumuzu olduğu kadar bedenimizi besleyen bir gıda…

SAĞLIK KESTANE VE MEZİYETLERİ

Kestane önemli bir enerji kaynağı… 100 gram kestane yaklaşık 200 kalori içeriyor. Potasyum, fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir ve sodyum mineralleri yönünden de çok zengin. İçeriğinde bol miktarda da C, B1, B2, B6, E ve PP vitamini bulunuyor. Şeker ve protein açısından da zengin olan kestanenin yağ oranı düşük. Bunca besin değeri nedeniyle kestane bedenimizi kuvvetlendiriyor. İçeriğindeki nişasta, mineral tuzlar, özellikle potasyum ve diğer besin değerleriyle kestane, soğuk kış günlerinde fiziksel ve beyinsel yorgunluklara karşı mükemmel bir formül. 100 gramında tam 500 mg potasyum bulunan kestane, potasyum düşüklüğünden yakınanlar için adeta bir ilaç. Çocuk, genç ve yaşlılar için çok değerli bir enerji kaynağı olan kestanenin püresini balla karıştırmak da iştahsız çocuk sorununa çare olabilir. Kestane, çölyak hastaları içinde, buğday içermeyen un kaynağı. Ayrıca kabuklarını suda kaynatarak yapacağınız çay, ateş düşürüyor ve sinirleri yatıştırıyor. Tabiatta tarımsal ilaç ve suni gübre kullanılmadan, doğal şartlar altında yetişen kestane, tarihi kaynaklara göre insanoğlunun keşfettiği ilk meyvelerden birisi.. Antik çağlarda saraylarda verilen büyük şölen sofralarında mutlaka yer alıyor.

DİKKAT!

Bütün yararlarına karşın damar sertliği, şeker ve yüksek tansiyondan şikâyet edenlerin kestaneyi ölçülü yemesi öneriliyor. Bir uyarıda daha bulunmamız gerekiyor. Her besini olduğu gibi kestaneyi de ayarında yemeliyiz. Çünkü karbonhidrat içeren kestane, ekmek sınıfına giriyor. Üç-dört tane kestane yediğimizde bu, bir dilim ekmeğe denk geliyor.

 

KESTANE BALI

Kestane, boyu 10-15 metreye varan, dolgun gövdeli ve uzun ömürlü bir ağaç. Haziranda çiçekleniyor. Araştırmalar, bu görkemli ağacın bir ürününün daha şifa kaynağı olduğunu söylüyor: Kestane balı. Kestane ağacının çiçeklerinden ve bölgelerin kendine özgü ballı bitki çeşitlerinden elde ediliyor. Kestane balı hastalıklara karşı koruyucu (antioksidan) ve tedavi edici (antibiyotik) etkinliği yüksek, özel bir bal. Solunum yolları ve mide rahatsızlıklarında tedaviye yardımcı oluyor. Vücut direncini sağlaması ve zindelik için düzenli tüketilmesi öneriliyor. B ve C vitaminleri açısından zengin olan kestane balı midede gastrit ve reflu oluşumuna neden olan bakteriye ve boğaz iltihaplanmalarına neden olan bakteriye karşı da etkili. Hatta yanıklarda ve kronik yaraların tedavisinde de kullanılıyor.

ÇİFTE LEZZET: KESTANE ŞEKERİ

Konu kestane olunca kestane şekerini anmamak olmaz. Herhalde sevmeyeni yoktur. Madem öyle, gelin evimizde, kendi kestane şekerimizi yapalım. Bütün malzememiz 500 gram iri kestane, 2.5 su bardağı tozşeker, 2.5 su bardağı su ve bir tatlı kaşığı vanilya. Önce kestanelerin dış kabuklarını bıçakla soyalım. Soyulan kestaneleri su dolu tencereye alıp ince kabukları yumuşayıncaya kadar kısık ateşte kaynatalım. Ilınınca, ince kabuklarını da soyalım. Tozşekeri başka bir tencereye alıp üzerine suyu ekleyelim. Orta ateşte şeker eriyinceye kadar kaynatıp kestaneleri ilave edelim. Kısık ateşte yaklaşık iki saat pişsin. Tencereyi ateşten alıp bir gün kadar bekletelim. Sonra da tencereyi tekrar kısık ateşe alıp 10 dakika kaynatalım ve üzerine vanilya serpelim. Kestaneleri şerbetin içinden alıp küçük kâğıt kalıplara yerleştirdikten sonra, geriye soğutarak afiyetle yemek kalıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı