Aşk-İlişkiler Evlilik

Kına Gecesi ve Kına Gecesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Kına Gecesi Nedir ? Kına Gecesi Nasıl Yapılmalı Kına Gecesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Kına Gecesi Nedir ? Kına Gecesi Nasıl Yapılmalı Kına Gecesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Sevdiğiniz insan ile yeni bir hayata başlamanın sevinci veyecenını yaşıyorsunuz bir yandan da aileinizden annenizden babanızdan ayrılmanın burukluğu üzerinizde kına geceleri ise bu hüzünlü havayı dağıtmak için bulunmaz bir fırsata dönüşebilir.

Kına gecesi düzenlerken ister profosyonel destek alabilir isterseniz eşiniz dostunuz yakın cevrenizin desteği ile güzel bir kına gecesi düzenleyebilirsiniz.

Genel olarak kına geceleri Türk tolumuna özgü özel bir gecedir ve genelde gelin ve yakın çevresinin birlikte geçirmiş olduğu son gecedir.Damat tarfından önemli kimseler de gelin evine özel olarak davet edilirler. Kına gecelerinin evlenmeden birkaç  gün önce yapılması adettir.

Gelin başında kırmızı bir tül örtü veya duvağıyla bir sandalye üzerinde otururken, hazırlanmış olan kına; ağıtlar türküler eşliğinde ellerine yakılır, öaha sava ellerine eldivenler geçirilir ve  gelinin ağlaması bektenir.Gelin ağladıktan sonra diğer davetlilerde de ellerine kma yakarlar ve yaşlılar çekilerek ortamı gençlere bırakıriar. Kına gecesinin organizasyonu ve kınanın yakışı yönelene gö­re farklılık gösteride, çok uzun zamandır bu güzel gecenin hüzünlü kısmından çok  eğlenceli yönleri ortaya çıkartılmaya başlan­mış ve bu gece daha çok eğlenceli bir parti havasında yaşanmaya başlanıştır.

Yine de geleneksel kınaların bazı öğeleri yaşatılıyor. .Gümüş tepside hazırlanan kına, gelin bindallısı ve çayda cıra oyunu gibi bazı folklorik taraftan öne çıkanlar arasında…

Kadınlar gelin ve yakın çevresi arkadaşları kına gecesini bir spa merkezinde yada önceden ayarlayabileceginiz tarihi bir hamada muhteşem akılardan çıkmayacak bir şölene dönüştürmeniz mümkün..

Hamama gelmeden önce hazırlamış oldugunuz yiyeceklerle ikramlarla petamallerle şarkılar ürküler söyleyebilir muhteşem bir ortam oluşturabilirsiniz….

Önceden ayarlayacağınız bir cafe’de düzenleyeceğiniz kına gece­nizde birçok eğlenceli etkinliğe imza atmanız mümkün. Örneğin bir DJ ayarlayabilir, profesyonel bir dansçı çağırabilir ya da bir falcıyla anlaşarak geceye katılan kızların falına bakmasını isteye­bilirsiniz. Bu geceyi bir tema çerçevesinde yapmanız da müm­kün. .Örneğin herkesten geceye belli bir dönemi yansıtan kıyafet­lerle katılmalarını isteyerek bunu bir kıyafet balosuna çevirmeniz mümkün!

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı