Kadın-Moda

Mekan Aydınlatma ve Aksesuarlar

Mekan Aydınlatma ve Aksesuar Kullanımı

Ev Dekorasyonunda Mekan Aydınlatma ve Eski Aksesuarlardan Faydalanma

Mekana göre seçeceğimiz aydınlatma elemanları genel aydınlatmayı sağlarken, mekanın kenar ve köşe kısım­larında konumlandırılacak endirekt (ışık kaynağı görülmeyen ışık aydınlarmaları ile de desteklenmelidir.

Aydınlatma elema­nım seçerken gürsel olarak çoğunlukla harmoniyi bozmayacak şekilde olmasına dikkat edilirken, bazen de kontrası yaratacak aydınlatma elemanları tasarlanır seçilir: Bu yaptığınız mekan tasarımına mekanı kullanacak bireylerin ihtiyaç ve zevklerini doğru şekilde yönlendirirken katacağınız yoruma göre şekillenecektir Yahn, sade ve işlevse! tasarlanmış yaşam alanlarında aydınlatma tasarımı da me­kandaki tonlamayı doğru vurgulamak ve atmosferi oluşturmalıdır.

Anahtar döşünce, söz konusu mekan kullanımını iyi anlamak ve çalışmasını sağlamak için ilgili aydınlatmaları uygulamaktır,mesela  açık plan bir orurma-yemek-mutfak alanıda birkaç farklı aydınlatma elemanına ihtiyaç vardır. Hatta led spotlara, dış ışık seviyesinde yer spotlarına, gizli aydınlatmalara ve bu aydınlatmaların seviyesini ayarlayabilmeye mekanın de­rinlik ve dokusunu oluşturabilmek iç mekana ihtiyaç duyulmaktadır. Aydınlatma, göl ge ve yansıtma herhangi bir planın vaıgr çümez unsurlarıdır Işık önemlidir ancak gölge olmaksızın herhangi bir değişiklik doku veya atmosfer elde edemezsiniz Çalıştığınız alanı anlamak, gerektiğinde avantajınız doğrult usunda yansımaları kullanmak birçok unsuru maskelemeye de olanak sağlar, Böylce geri planda  tutmak istediğiniz detayları ortadan kaldırabilirsiniz.

Her ev ayrı bir hikayedir ve sürprizlerle doludur. Ev projelerimizde kullanılacak her bir metrekarenin işlevselliği ve mekan akışlannı çözdükten sonra nelerin altım çizeceğimize neleri ön plana çıkarıp, nasıl bir atmosfer yaratacağımıza zamanın getirdikleri , mekanın dınanukieri, ev sahibinin düşünceleri ile biz birlikte karar veriyoruz. Bu tasarımında sizi mutlu eden ye şn çok zorlayan şeyler nelerdi? bfei en çok mutlu eden şey müşterimizle yakaladığınız sinerji ve sonunda çıkan memnunıyetıir Zamanlama olarak sıkı­şık programla çalışmak zorunda kaldık, bunun dışında bizi zorlayan diğer bir konu ise kullanılan malzemelerin birbiri ile uymu

Dilimlenmiş Kütük ve Dekorasyon

Bu alanda doğal malzeme kullan­mak istendiğinde genel olarak ahşap, deri, beton ve türevi, daha az in­san eli değmiş, sade görünümlü malze­melerin öne çıktığını görmek mümkün. Bunlara ek olarak kullanılmış kağıtların dönüşümü ile elde edilen karton da bü listeye girmeye aday. Günümüzde dilim­lenmiş kütükler çok revaçta ve artık he­men her yerde bulunabiliyor.

Hırdavatçı­dan alacağınız birkaç klips, kaim bir halat ve gemici düğümü ile ince dilimlenmiş kütüklerden dilediğiniz sayıda rafa sahip, tavandan yere sabitlenmiş halat üzerinde bir kütüphane ya da bölücü eleman yapa­bilirsiniz. Daha ağır bir hava vermesi açı­sından halata alternatif olarak, kütükleri deri şeritlerle duvara da bağlayabilirsiniz. Kullanmadığınız birkaç kemer bile bu işi rahatlıkla görecektir. Aynca doğal kütük­ler içleri oyularak güzel ve dekoratif birer şaraplık, saksı ve kalemlik kullanılabilir.

Eve Dekorasyona Ayrı bir Hava Katan Berjerler

Anneanne ve babaanne evlerinde görmeye alışkın olduğumuz berjerler çöpe mi atılmalı? Bu tarz mobilyaları farklı uygulamalarla her stile nasıl kazandırabiliriz?”

Benim  için hemen her tarzda uyumlu utabilecek ve anahtar parca olarak düşünebileceğimi mobilya annemizden, anneannemizden kalan  yada komşu teyzenin “Bunlar eskidi artık değiştirelim.“ diye düşünüp kapının  önüne koymaya çalıştığı ancak marangoz atölyelerinde ustaların el emeği güz  nuru ile yapmış olduktan klasik tarzda berjerlerdir Ben evimin dekorasyonun­da tam da komşu teyzenin attığı iki adet berjeri kullanıyorum.

 

Bu tarz berjerler kumaş ve mobilyasındaki renk değişik­lisi ile istersek çok minimal tasarlanmış bir evde yıldız parça olarak;klasik bir evde altın varaklı cila kullana­rak; koyu ceviz kaplamalı bir berjer ise cilayı kazıyıp eskitilmiş beyaz boya ya­pılıp, goblen çiçekli kumaş ile kaplanıp country tam ile birleştirilebilir. Bu tarz­lar bana göre değil, daha çok renk ve eğlence istiyorum derseniz; pembe, san, mavi, yeşil, siyah parlak cila ve kumaşm üstünde Marlin Monroe baskısıyla ya da en sevdiğiniz çizgi film kahramanlan ile pop-art tam döşenmiş bir evde kulla­nabilirsiniz. Berjerler sadece salon ya da oturma odalan için değil, yatak odasında, geniş bir antrede yanında şık bir aynayla kullanılabilir.

Örneğin ofislerde kitap okuma köşesinde kütüp­hanenin önünde şık bir aksesuar olarak yerini alabilirler.Kahve İçmeye gftrigyımz bir kafede pop-art tarzı bir berjer görmek boşunuza gitmiyor mu? Berjer, anahtar bir parça olarak tasarımlarımda sık sık kullandıgımız mobilyalardandır

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı