Faydalı BilgilerSaglık

Midye Yemek Caiz mi?

Midye Yemek Caiz mi?

Midye Yemek Caiz mi?

 

Bazen sokakta ayaküstü, bazen bir lokantada tahta bir oturakta onlarca yiyenini görürüz. Bir de üstüne söylenen “Denizden babam çıksa yerim.” sözü eklenince etraftakilerin de istahı kabarır. Oysa hep aklımızda bir soru vardır. Midye yemek caiz mi?

Denize kıyısı olan illerimizde daha yay – gın olan midye ya da midye dolma kültürü biraz daha iç kesimlere gittiğimizde neredeyse kaybolur. Hayatınızda bir defa da olsa karşınıza çıkacak bir sorunun cevabını sizler için mutfak sayfalarımıza taşıyoruz. Bilindiği gibi karada ve denizde yaşayan hayvanlar arasında yenmesi caiz olanlar ve olmayanlar vardır. Kirpi, köstebek, kaplumbağa, salyangoz, fare, akrep, kurbağa, kurt, sansar, sırtlan, aslan, kedi, köpek, kaplan, fil, maymun, sincap, gelincik gibi kara hayvanları yenilmesi caiz olmayanlardan bazısıdır. Denizde ise durum biraz fark – lıdır. Allah (c.c) tarafından insanlar için birer nimet deposu olarak sunulmuş deniz – lerde pek çok canlı yaşamaktadır. Bu canlıların yenilip yenilmemesi mezheplere göre farklılıklar göstermektedir. Midye de yenilmesi bakımından üzerinde farklı görüşlerin bildirildiği bir deniz canlısıdır. Şöyle ki; Maliki mezhebi hiçbir deniz hayvanını istisna kılma – dan yenilebilir hükmü vermiştir. Hanbeli mezhebi yılan balığını pis saydığı için; Şafii mezhebi de kurbağa, yengeç ve timsah gibi hem denizde, hem de karada yaşayabilen hayvanların etinin yenilmesini haram olarak sınıflandırmıştır.

Nahl Suresi’ndeki “Taze et yemeniz için denizi sizin hizmetinize veren Allah’tır.” ayet-i kerimesiyle, Maide Suresi’nde yer alan “Denizde avlanmak ve onları yemek size helal kılındı ki; hem size hem de yolcu olanlarınıza faydalı olsun.” mealindeki ayetler, denizlerden beslenilebileceğini, denizlerde yaşayan hayvanların yenilebileceğini ifade ediyor.

Bu ayetlerden hareket eden Şafii, Maliki ve Hanbeli mezhepleri, deniz hayvanlarının, yani suyun içinden başka bir yerde yaşayamayan hayvanların hepsi, nerede bulunursa bulunsun, ister ba – lık şeklinde olsun, isterse başka cins ve şekilde bulunsun, helaldir, yenebilir. Yine aynı mezheplere göre, bu hayvanların isimlerinin farklı olması, diri veya ölü olması; yakalayanların Müslü – man veya gayrimüslim olması hükmü değiştirmez. Gelelim Hanefi mezhebine, Hanefi mezhebinde balık suretinde olmayan deniz hayvanlarının etlerini yemek caiz değildir. Daima suda yaşayan, suda barınan hayvanlardan her çeşit balık eti yenebilir. Kalkan balığı, sazan balığı, yunus balığı, yılan balığı da bunlara dahildir. Fakat diğer su hayvanları caiz değildir. Midye, istiridye, ıstakoz ve yengeç gibi hayvanların yenilmesi helal olarak kabul edilmemiştir. Bu esaslara göre, midye, istiridye gibi deniz hayvanları Şafii, Maliki ve Han – beli mezheplerine göre yenebilirken, Hanefi mezhebine göre yenmemek – tedir. Hanefi mezhebinin haram say – masının sebebi ise, bu çeşit hayvan – ların gerek görünüş, gerekse yenen kısımlarının hoş olmaması, çirkin ve pis sayılmasıdır.

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı