Saglık

Tereyağına alternatif olabilecek besinler…

Tereyağına alternatif olabilecek besinler…

Tereyağından uzak durmaya çalışıyorsunuz ancak o lezzetten de mahrum kalmak istemiyorsunuz. İşte size, tereyağı yerine kullanabileceğiniz 5 alternatif malzeme…
11-01-2017

 

 tereyagina_alternatif_eyasamrehberi

Sağlıklı beslenmeye özen gösterip tereyağından uzak durmaya çalışıyor ama bu sefer de pasta, kek veya böreklerde aradığınız lezzeti bulamıyor musunuz? Diyetisyen Emre Uzun tereyağına alternatif olabilecek 5 farklı malzeme ile o lezzeti nasıl yakalayabileceğinizi anlattı.

Tereyağı en az %80, en çok %90 oranında süt yağı, en çok %2 oranında yağsız süt kuru maddesi ve yine en çok %16 oranında su içeriğine sahip bir ürün. Pasta, kek ve böreklere eşsiz bir lezzet katmasına rağmen tereyağı hakkındaki önyargılarımız bizi bu lezzetli gıdayı kullanmaktan uzak tutuyor. Kalp hastalıklarına yol açabileceğini, yüksek kalori verdiğini, kolesterolü artırabileceğini düşünerek tereyağından köşe bucak kaçıyoruz. Bu kaçışla belki sadece içimizi rahatlatıyoruz ama annelerimizin pasta ve böreklerindeki lezzeti de mumla arar hale geliyoruz.

Tereyağının sütten elde edilen hayvansal bir yağ olduğunu anımsatan Diyetisyen Emre Uzun, lezzetinin yanı sıra A ve E vitamini açısından da iyi bir kaynak olduğunu dile getiriyor. Kalp hastalıkları ve kalori temelli önyargıların, tereyağındaki yüksek doymuş yağ asidi miktarından kaynaklandığını belirten Dyt. Uzun, bu gıdanın zararlı olup olmadığı yönündeki araştırmaların devam ettiğini ve henüz kesin sonuca ulaşılmadığının altını çiziyor. Diyetisyen Emre Uzun,“Ancak tereyağının kolesterol içeriği gerçekten yüksektir, ve bu nedenle de yüksek kolesterolü bulunan bireyler tarafından tüketilmemelidir” diyor.

tereyağı

İşte tereyağına alternatif 5 malzeme

Peki ama pasta, kek ve böreklerimizde tereyağının verdiği lezzete ulaşmak için yapabileceğimiz hiçbir şey yok mu? Diyetisyen Emre Uzun “Elbette var” diyor ve pek az kişinin bildiği 5 şaşırtıcı malzeme tavsiye ediyor:

Elma püresi

Özellikle keklerde çok iyi sonuç verir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, tarifte tereyağı için verilmiş olan miktarın yarısı kadar elma püresi kullanmaktır. Yani tarifte 1 fincan tereyağı diye geçiyorsa 1/2 fincan elma püresi yeterli olur. Hem elma püresi hamuru daha yoğun ve nemli hale getirir.

Elmada en çok C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, A vitamini ve E vitamini bulunur. Magnezyum, fosfor, bakır ve manganez mineralleri açısından da iyi bir kaynaktır.

Avokado püresi

Kurabiye, ekmek ve keklerde lezzetli sonuç verir. Tarifinizde süt de bulunuyorsa o zaman mükemmel bir sonuç elde edersiniz. Tıpkı elma püresi gibi, tarifte tereyağı için verilen ölçünün yarısı kadar avokado püresi kullanmalısınız. Avokado püresi ile hem kalori alımını azaltmış olursunuz hem de yiyeceklerinizi daha yumuşak ve nemli pişirebilirsiniz.

Avokado zengin vitamin ve mineral içeriğiyle çok değerli bir meyvedir. Kan basıncını dengeleyen potasyum açısından zengin olan avokado A, B1, B2, B3, B6, C, E ve K vitaminlerini içerir; özellikle B, C, E ve K vitaminlerini diğer meyvelere göre yüksek oranda barındırır. Avokadoda fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller de bulunur. Zengin demir içeriği sayesinde demir eksikliği tedavisinde de destek vermesi, avokadoya kırmızı et alternatifi olmak gibi eşsiz bir özellik kazandırır. Avokado ayrıca sindirim sistemini hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Avokado püresi

Kuru erik püresi

Çikolata ve tarçın içeren tariflerde çok iyi sonuçlar verir. Düşük kalorili erik püresi elde etmek için kuru eriği mutfak robotunda ezebilir ya da doğrudan satın alabilirsiniz.

Kuru erik püresi C, A vitaminleri, bakır mineralleri ve lif açısından iyi bir kaynaktır.

Yoğurt

Tam yağlı yoğurt özellikle kurabiye yapımında ideal bir tercihtir. Bu sayede kalori ve doymuş yağ oranını azaltabilirsiniz. Tarifte tereyağı için verilen ölçünün 1/4’ini kullanmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz çok az tereyağı ile daha fazla yoğurt kullanarak da aradığınız tat ve kıvamı yakalayabilirsiniz.

100 gramı 66 kcal olan tam yağlı yoğurt, protein, kalsiyum, fosfor, potasyum ve folik asit açısından zengindir.

yoğurt

Kanola yağı

Eritilmiş tereyağı kullanmanızı isteyen bir tarifiniz varsa kanola yağı tam aradığınız alternatif malzemedir. Çikolatalı kurabiyelerde ve tuzsuz tereyağı gerektiren her yiyecekte rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kalorisi biraz yüksek olsa da kolesterol ve sodyumu çok daha düşüktür. Doymuş yağ oranı ise %7 gibi çok düşük bir seviyededir ki bu oran zeytinyağında %15, ayçiçeği yağında %12’dir.

Kanola yağı A, D, K ve E vitaminlerini içerir. E vitamini, antioksidan ve anti-kanserojendir. A vitaminini koruyarak etkinliğini artırma özelliğine sahiptir. Ayrıca hücreleri korumaya yardım eder, LDL (kötü) kolesterolün oksidasyon yapmasını önler. Bu sayede kalp damar sağlığını korur. Barındırdığı E vitamini sayesinde kırmızı kan hücrelerin serbest radikallerin yıkıcı etkilerinden korur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı