Kültür-Sanat

Mozaik ve Mozaik Sanatı

Mozaik ve Mozaik Sanatı ve Antakya

Mozik Nedir ? Mozaik ve Mozaik Sanatı ve Antakya….Geçmişten Gelen Güzellik: Mozaik

Her yağmur sonrası renk renk ışıldar, tanrılara kurban edilecek olan cıvıl cıvıl taşlar… Bir köşede pusmuştur avcısından saklanmaya çalışan sülünler çibl. Saklanmayı başaramayan cıvıl cıvıl renkli taşlar kurban edilmiştir ve ayrılmak istemeyen can dostlar gibi sıkı sıkı yanaşmıştır birbirlerine ve adlarına mozaik konmuştur.

Dafne ve Apollon ve Mozaik

Evet yıllar önce başlamış bu renkli taşların serüveni… Bundan dört bin yıl evvel bir Uruk tpınağını süslemiştir mozaikler. Daha sonra Grek sanatçılarına ilham olmuş ve Amblema desenlerle tarihteki yerini almıştır.Daha sonra İskenderiye’n, Kartaca’lı, Tunus’lu, Antakya’lı sanatçıları etkilemiş ve bu eşsiz renkli taşları bazen tanrı Okeanus’a, Apollon’a,Dianizos’a, eşsiz güzellikteki Soterya’ya, Tetis’e, Krasis’e kurban etmişlerdir. Bazen de halkın günlük yaşamını anlatmışlar, dal dal, çiçek çiçek. Kimi zaman Antakya’nın Defne’sinde, kimi zaman Samsat’ta, Ege’de, Misis’te kimi zaman Zeugma’da (Belkıs’ta) çok derinlerden selam getirmiştir o inanılmaz etkileyici gözleriyle.

Mozaik tarihi bir serüvendir geçmişten geleceğe uzanan bir elçidir…

Altından akan ırmakları cennete benzeyen, sımsıcak dost insanları her renkten, defnesiyle şelalesiyle, buram buram kekik kokan, çam kokan rüzgarıyla (Antioch) Antakya mozaik sanatının beşiğidir.Helenistik dönemde (Antioch) Antakya mozaik sanatı konusunda bir dünya ekolü idi. Büyük mozaik sanatçıları buralarda yetişmiş ve en güzel eserlerini Antakya’da üretmişler.

Ve o dönemin mozaik sanatçıları Antakya dışına çıkarak Belkıs,Ege, Missis’de eserler Üretmişlerdir,

O zamandan bugüne kadar mozaik sanatı unutulmuş ve 1998’lere kadar Antakya’da hatta Türkiye’de (cam parçacıklar ve cam mozaikler haricinde) o tarzda mozaik yapılmamıştır.

Ahmet Bostancı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı