Yurt İçi Tatil

ÖNEMLİ KIŞ TURİZİM MERKEZLERİ

ÖNEMLİ KIŞ TURİZİM MERKEZLERİ REHBERİ

ÜLLKEMİZDEKİ ÖNEMLİ KIŞ TURİZİM MERKEZLERİNDEN BAZILARI

Ülkemiz, sahip olduğu zengin tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra üç tarafı denizlerle çevrili olmasıyla, “kum, deniz ve güneş” tatili için ideal bir ortam sunuyor. Sahip olduğumu zgüzellikler yaz tatili rotalarıyla sınırlı değil elbette; kış tatilini tercih edenler için de çok zengin seçenekler var. Henüz tatil planı yapmamış olanlara doğayla iç içe, keyifli vakit geçirebilecekleri öneriler sıraladık. Aynı zamanda karın tadını çıkarmak isteyenler için de en güzel kayak rotalarını bir araya getirdik. İşte kış tatili için en keyifli rotalar işte bunlardan birkaçı.

SAPANCA GÖLÜ

Abant Gölü’nün çevresi 7 kilometre uzunluğunda ve tamamını 1-1,5 saat yürüyerek gezmek ya da civardaki yaylalara doğruyürüyerek yüksek noktalardan gölü kuş bakışı izlemek mümkün.

Sakarya’ya bağlı Sapanca, temiz havasıve doğal güzellikleriyle etkileyici bir göl manzarasına sahip Yedigöller Milli Parkı bünyesinde; Büyükgöl,Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl,İncegöl ve Sazlıgöl olarak 7 göl var

TÜM STRESİNİZİ SAPANCA GÖLÜ’NE BIRAKIN

Sakarya’ya bağlı Sapanca, temizhavası ve doğal güzellikleriyleetkileyici bir göl manzarasına sahip. Sapanca ayrıca, dört mevsimgidilebilecek tatil merkezleriarasında yer alıyor. Kuzeyinde Sapanca Gölü, güneyinde SamanlıDağları’nın bulunduğu Sapanca,İstanbul, İzmit, Bursa ve Eskişehir gibi şehirlere yakın konumuyla kısa süreli tatiller ve hafta sonu kaçamakları için çok güzel bir gezi rotası. Sapanca’nın en önemli turistik adresi ise Sapanca Gölü.Deniz seviyesinden 33 metreyüksekte yer alan ve 16 kilometre uzunluğa sahip Sapanca Gölü’nünçevresi ormanlar ve yüksek tepelerle çevrili. Kano, trekking, atv safari,kamp gibi farklı aktivitelerin yeraldığı Sapanca Gölü’nün etrafında yürümek ve bisiklete binmek deayrı birer keyif. Sahil şeridindeki restoranlarda ise alabalık lezzetlerini tatmak mümkün.Şehrin gürültüsünden kaçıp, tüm stresini tertemiz havaya ve Sapanca Gölü’nün berrak sularına bırakmak isteyenler için İstanbul’a 2 saat mesafedeki Sapanca doğru bir adres olabilir.

HAFTA SONU İÇİN ABANT

Bolu’ya bağlı Abant, İstanbul veAnkara’ya yakın konumuyla haftasonu rotaları arasında ayrıcalıklı
bir yere sahip. Temiz havası, doğası,etkileyici göl manzarasıyla doğatemalı bir tatil için ideal rota olanAbant’ta dileyen yürüyüş yapabilir yada bisiklet kiralayarak bölgeyi keşfe çıkabilir. Göl kenarında yürüyüş,ormanda koşu, okçuluk, trekking, atlıyürüyüş gibi doğa sporlarını yapmayauygun olan Abant, kısa molalariçin en ideal yerler arasında. Şehir merkezine 34 kilometre uzaklıktaki göl ve çevresi Abant Gölü Tabiat Parkıolarak da anılıyor. Bolu’nun kuzey batı yakasında yer alan Abant Dağları içerisindeki bu göl, doğal bir heyelangölü olma özelliğine sahip. Dağların arasında ve deniz seviyesinden 1300metre yükseklikteki Abant Gölü’nünen derin noktası 18 metreye ulaşıyor ve uzunluğu 1 kilometreyi buluyor.Abant Gölü’nün çevresi 7 kilometre uzunluğunda ve tamamını 1-1,5 saat yürüyerek gezmek ya da civardaki yaylalara doğru yürüyerek yüksek noktalardan gölü kuş bakışı izlemekmümkün

ESSİZLİĞİN ADRESİ:YEDİGÖLLER

Bolu’nun 42 kilometre kuzeyinde Zonguldak’ın güneyinde yer alanYedigöller Havzası, 1965’te milli parkolarak korumaya alındı. 1642 hektarbüyüklüğündeki Yedigöller Havzası,kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu oluşan, yüzeysel ve yeraltı akışlarıyla birbirine bağlı,kuzeyden güneye 1500 metre mesafede sıralanmış yedi gölden oluşuyor. Yedigöller Milli Parkı bünyesinde Büyükgöl, Seringöl,Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl,İncegöl ve Sazlıgöl olarak 7 adet gölvar. Bu göller, aralarında 100 metre yükselti farkı bulunan iki platoüzerinde yer alıyor. Çok sayıda bitkitürünü içerenmilli park, yurdunen güzel karışık doğal ormanlarına sahip. Yedigöller Milli Parkı içindeki Kapankaya Manzara Seyir Yeri’ne çıkılarak gölleri ve eşsiz peyzaj güzelliklerini izleyebilirsiniz. Sessizve sakin ortamı, güzel manzaraları,değişik arazi şekilleri, yürüyüş  yolları, şelaleleri, çeşitli cinste bitkive ağaçlarla süslü yamaçlarıyla piknik, dinlenme, fotoğraf çekme,spor yapma ve kamp kurma gibi faaliyetlerin yapılabileceği parkın ziyarete en uygun zamanı ise nisan-kasım ayları arası.

HER MEVSİM AYRI BİR TAT:ILGAZ

Batı Karadeniz bölgesinin en yükseksıradağı Ilgaz, etkileyici doğası,tertemiz havası ve kuş sesleriyle şehirhayatının gürültüsünden kaçanlara kucak açıyor. Her mevsim ayrı bir tatsunan Ilgaz, hem kayak hemde doğaturizmi açısından Türkiye’nin cazibemerkezleri arasındaki yerini koruyor.Çankırı il sınırları içerisindeki Ilgaz,kayak merkezi olması nedeniyle özellikle kış aylarında tercih edilsede, bahar ve yaz aylarında da birçok doğa sporuna ev sahipliği yapıyor.Kış mevsiminde yerli ve yabancı pek çok ziyaretçinin uğrak yeri olan ve Ilgaz Milli Parkı içinde yer alan kayak merkezi, kış sporları severlerden tam not alıyor. Ilgaz Dağı kışın beyazı,yazın yeşili, sonbaharda da sarının binbir tonuyla ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor. Havaların ısınmasına bağlı olarak karın yavaş yavaş zirveye doğru çekildiği dağda yeşilin farklı tonlarındaki ağaçlar, görenleri hayran bırakıyor, doğa severler ve fotoğrafçılar için de ideal bir ortam sunuyor.

DAVRAZ’DA 12 AY TURİZM

Davraz Dağı, 2635 metre zirve yüksekliği ile Akdeniz Bölgesi’ninGöller Yöresi’nde, Eğirdir ve KovadaGölleri arasında yükselen ve IspartaOvası’nı kuşatan dağ kütlelerinden biri. Davraz Kayak Merkezi,Antalya’ya yakınlığı ve gelişmeyemüsait konumu nedeniyle ayrı biravantaja sahip. Davraz’ın coğrafi  özellikleri, kayak dışında diğerdoğa sporlarının da yapılmasına imkan tanıyor. Davraz’da turizmin çeşitlendirilmesi, 12 aya yayılmasıiçin çalışmalar sürüyor. Davraz,ulaşım kolaylığıyla sadeceTürkiye’den değil, Avrupa, Rusya,Ukrayna ve Ortadoğu ülkelerindende yoğun ilgi görüyor

GÖRSEL BİR ŞÖLEN:PAMUKKALE

Denizli’nin en büyük ilçesi Pamukkale, antik çağlardan beri çok önemli kültürlerin merkezi olan, şifalı kaplıcalarıyla ünlü biryerleşim yeri. Asırlardan beri pekçok uygarlığa ev sahipliği yapanPamukkale, etkileyici görünümü vetopraklarında barındırdığı tarihin izleriyle Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri. Termal sularıylapek çok ziyaretçisine şifa veren busular, oluşturduğu travertenleriylede adeta görsel bir şölene imzaatıyor. Beyazlığı ve travertenlerinin pamuksu görünümüyle adını alanPamukkale, her yıl milyonlarca yerlive yabancı turisti ağırlıyor. “Her derdedeva” şifalı suları ve travertenleriyle,Türkiye’nin turizm cennetlerinden,doğa ile tarihin buluştuğu Pamukkale,UNESCO’nun Dünya Kültür MirasıListesi’nde yer alıyor. Türkiye’de deniz turizmine alternatif merkezlerden biri konumundaki Pamukkale,travertenlerin sunduğu görselzen ginlikle, yılda 1 milyonun üzerinde yerli ve yabancı turisti misafir ediyor.

Pamukkale, travertenlerin sunduğu görsel zenginlikle, yılda 1 milyonun üzerinde yerli veyabancı turisti misafir ediyor.Davraz kayak merkezinde, doğaldokunun yumuşaklığı ve kar kalitesi ile yeni başlayan kayakçılar için tehlikesiz rotalar, profesyonelkayakçılar için ise gönüllerince kayabilecekleri, benzersiz parkurlar bulunuyor. Davraz Dağı’nda,yazın futbol, dağcılık, dağ bisikleti,trekking, yamaç paraşütü, jeep safarigibi spor dallarında kamp ve turizm amaçlı faaliyetler yapılabiliyor.

TÜRKİYE’NİN ENBÜYÜK KAYAK MERKEZİ: ULUDAĞ

Bursa ili sınırları içinde, 2543 metreyüksekliğiyle Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan Uludağ, Marmara Bölgesi’ninen yüksek dağı. Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan Uludağ’ın uzunluğu 40kilometre. Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olan Uludağ, heryıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Günübirlik ya da haftasonu turlarının durağı olan Uludağ,kışın kayak, snowboard gibi sporlara; yazın ise trekking ve kampgibi aktivitelere olanak sağlıyor.Uludağ’da gezilecek yerler arasındailk olarak telesiyejle çıkılabilecek2232 metre yükseklikteki Kuşakkaya tavsiye ediliyor. Buradan bölgenin panoramik manzarasını gözlemlemek ve bol bol fotoğraf çekmek mümkün. Uludağ Milli Parkı ise Uludağ gezi rotasındaki görülmeye değer bir diğer güzellik.12 bin 762 hektarlık alana kurulanpark, 1961’de Milli Park statüsünde değerlendirildi ve o günden itibaren parkın çevresinde otel, tesis ve kamualanları kuruldu. Karayolu, teleferik ve telesiyej ulaşımlarına açık olan Milli Park, birçok endemik bitki çeşidini de barındırıyor.

TOZ KRİSTAL KAR SADECE SARIKAMIŞ’TA VAR

Doğası, kültürü ve tarihiylebüyük bir turizm potansiyel ibarındıran Kars’ın Sarıkamış ilçesi,Türkiye’nin en güzel kış turizmimerkezlerinden birine ev sahipliğiyapıyor. Her geçen gün artankonaklama standartları ve hizmetkalitesiyle ülke turizmindekikonumunu yükselten Sarıkamış’taen büyük hedef, turizmi 12 ayayaymak. Dünyanın en uzunkayak pistlerinden birine sahipSarıkamış’ta toplam pist uzunluğu25 kilometre. Sarıkamış’ın kar
istini diğerlerinden ayıran enönemli özellik, bölgeye yağan karcinsi ve bunun doğal güzelliği.Kayak sporu için oldukça elverişlive dünyada sadece Alpler’de olantoz kristal kar, Türkiye’de ise sadece Sarıkamış’ta mevcut. Yılın büyükbölümü güneşli geçmesine rağmenkar, ilk yağdığı günkü tazeliğini yitirmiyor ve kayak severlere pırılpırıl pistte güvenle kayma keyfiniyaşatıyor. Sarıkamış’taki kayakpistleri sarıçam ormanlarıylaçevrili olduğundan rüzgara karşıkorunaklı; ayrıca pistlerde çığtehlikesi bulunmuyor.

BİR KIŞ TURİZMİ MARKASI:PALANDÖKEN

Erzurum’un turizmine büyük katkı sağlayan, tektonik dağ özelliğine sahip olan Palandöken,tertemiz havası, etkileyici dağ vekar manzarasıyla yerli ve yabancıturistleri etkiliyor. Erzurum’unen gelişmiş turizm bölgesi olan Palandöken, kış turizmin de markalaşmış lokasyonlardan biri.Kayak sporuna büyük önem verilen  Palandöken’de çok sayıda kayakmerkezi bulunuyor. Palandöken;iki bin seyirci kapasiteli buzhokeyi salonu, 500 seyirciyi ağırlayabilen kısa kulvar pateni olarak bilinen short track sporusalonu, kayakla atlama, kayak merkezleri ve daha çok sayıda tesisile uluslararası yarışmalara katılan bir ilçe olma özelliği taşırken, kış olimpiyatlarına da ev sahipliği yapabilecek kapasiteye sahip.

Beyaz örtü hemen hemen her mevsimde dağları örtüyor. Uluslararası Kayak  Federasyonu tarafından Türkiye’nin ikinci büyük kayak merkezi ilan edilen Palandöken’de kayak bilmeyenler için dünyanın önde gelen eğitmenlerinden ders alma imkanı da bulunuyor. Her seviyeye uygun zorluk derecesinde piste sahip Palandöken’de toplam pist uzunluğu ise 28 kilometre.pistini diğerlerinden ayıran en önemli özellik, bölgeye yağan karcinsi ve bunun doğal güzelliği.

Kayak sporu için oldukça elverişlive dünyada sadece Alpler’de olan toz kristal kar, Türkiye’de ise sadece Sarıkamış’ta mevcut.

Yılın büyük bölümü güneşli geçmesine rağmen kar, ilk yağdığı günkü tazeliğini yitirmiyor ve kayak severlere pırılpırıl pistte güvenle kayma keyfini yaşatıyor. Sarıkamış’taki kayak pistleri sarıçam ormanlarıyla çevrili olduğundan rüzgara karşı korunaklı; ayrıca pistlerde çığ tehlikesi bulunmuyor.Erzurum’un en gelişmiş turizm bölgesi olan Palandöken, kış turizminde markalaşmış lokasyonlardan biri olarak kabul edilmmektedir.

BULUTLARI DELENZİRVE:ERCİYES

Erciyes, bulutları delen zirvesi,tepesinden eksik olmayan karı veinsana çok özel duygular hissettirenazameti ile Kayseri’nin sembolü.İç Anadolu Bölgesi’nin birinci,Türkiye’nin beşinci büyük dağıunvanına sahip olan Erciyes, hemkış turizmi, hemdağ tırmanışı,hemde yayla turizmi bakımındanyılın her döneminde öneminikoruyarak ziyaretçi akınına uğruyor.30 milyon yıl önceki patlamalarısayesinde Kapadokya’nın oluşmasınısağlayan Erciyes aslında sönmüşbir volkan. Türkiye’de dağcılık vebuzul tırmanışları için profesyonelsporcular tarafından en çok tercihedilen dağlardan olan Erciyes,yüksek kar kalitesine sahipdünyadaki sayılı yerlerden biri.Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin
350 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçirdiği Erciyes Master Planı kapsamında uluslararası standartlara kavuşan Erciyes Kayak Merkezi, kışturizminin parlayan yıldızı haline geldi. Bütün pistlerin birbirine bağlı olduğu Erciyes’te, farklı zorluk derecelerindeki (siyah, kırmızı,mavi) pistlerle kayak tutkunlarına 2200 metreden 3400 metre rakıma kadar kayak yapma fırsatı sunuluyor. Erciyes, 154 suni karlamamakinesinin 2000 kilometrekarelikalandaki çalışmaları neticesinde,Türkiye ve konum olarak daha kuzeyde bulunan ülkelerdeki kayak merkezlerine göre sezonu daha erken açabilmesiyle de öne çıkıyor.

DEV ÇAM AĞAÇLARIYLA  SÜSLÜ: KARTALKAYA

Türkiye genelinde yeşil doğası,ormanları, doğal güzellikleri, gölleri,dağları ve yaylalarıyla ünlü Bolu,özellikle kış turizminde ülke çapında çok önemli bir yere sahip. Türkiye’ninen önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Kartalkaya, Köroğlu Dağları’nın zirvesinde yer alıyor. Devçam ağaçlarıyla süslü Kartalkaya’dazirve 2200 metre. Kış mevsimindekar kalınlığı 3,5 metreyi bulurken kayak sezonu aralık-nisan arasındason derece hareketli geçiyor. Bazen sesezon mayıs ayına kadar uzuyor.Avrupa standartlarında, Türkiye’ninen büyük snowpark’ları Kartalkaya’da bulunuyor. Alanda çeşitli zorluk derecelerinde ana rampa-kicker line,bordercross, rail line ve rail-box’laryer alıyor.

İSTANBUL’A BİR SAAT MESAFEDE: KARTEPE

İstanbul, Sakarya ve Yalova’ya enyakın turistik tesis olan Kartepe, kış mevsiminde kayak ve snow boardsporları yapmak isteyenleri kendisine çekiyor. Kocaeli iline bağlı Kartepe,hafta sonu gidilebilecek yerlerinbaşında geliyor. Özellikle kış turizmiiçin yoğun ilgi gören Kartepe’de, kar seviyesi uygun olduğunda çok keyiflibir kayak tatili yapmak mümkün.Marmara Bölgesi’nin üçüncü yükseknoktası olması, kayak ve snowboard sporlarını severler için bölgeyi cazibe merkezi haline getiriyor.Doğal güzellikleriyle Kartepe’dedoğa yürüyüşü, yamaç paraşütü,binicilik, paintball, kuş gözlemciliğive dağ bisikleti gibi pek çok aktivite olanağı bulunuyor. Maşukiye’ye15 kilometre mesafedeki Kartepe,İstanbul’a ise yalnızca 1 saatlik uzaklıkta yer alıyor. “Avrupa’nın en büyük doğal yaşam  parkı” sloganıile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nebağlı hizmet veren Ormanya, ilin önemi turizm noktaları arasında.2000 dönümden oluşan doğal yaşam parkında 66 türde 750 hayvan bulunuyor. Vahşi yaşamalanı, çocuk hayvanat bahçesi,yürüyüş parkurları, mesire alanı,çadır kampı ve karavan gibi pek çokbölümü bulunan parkta çocuklar için her detay düşünüldüğünden özellikle çocuklu aileler Ormanya’yı gezilecek yerler listesine ekleyebilir.Doğal güzellikleriyle dikkat çeken Kartepe’de doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü, binicilik,paintball, kuş gözlemciliği ve dağ bisikleti gibi pek çok aktivite olanağı mevcut.

İnci NEŞELİ ÖZOĞLU

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı