Saglık

ORTAM SICAKLIĞI VE SAĞLIGIMIZ

ORTAM SICAKLIĞI NASIL BELİRLENMELİ VE SAĞLIGIMIZ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

ORTAM SICAKLIĞI VE SAĞLIGIMIZ

KIŞ AYLARINDA EVİMİZDE OFİSİMİZDE İDEAL ORTAM SIÇAKLIĞI NE OLMALIDIR.ORTAM SICAKLIĞININ SAĞLIGIMIZA OLUMLU YADA OLUMSUZ ETKİLERİ NELERDİR.?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), kış aylarında uygun bir şekilde giyinilmesi durumunda sağlıklı bireyler için ideal ev sıcaklığı olarak 18ºC’yi öneriyor. Bununla birlikte, alerji veya solunum sorunu yaşayan kişiler için önerilen en düşük sıcaklık 16ºC. Ve eğer çok hasta, çok yaşlı ya da çok genç iseniz ideal ortam sıcaklığınız 20ºC olmalı.

FARKLI İNSANLAR FARKLI İÇ MEKÂN SICAKLIKLARINDA KENDİLERİNİ DAHA KONFORLU HİSSEDERLER. SICAKLIK ALGISI KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞEBİLİR, YAŞ, CİNSİYET, GENEL SAĞLIK DURUMU VE BİREYİN AKTİVİTE SEVİYESİ BU ALGIDA ETKİLİ OLAN FAKTÖRLERDİR.

 

Sonbaharı yaşadığımız ve kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde günümüzün büyük çoğunluğunu geçireceğimiz kapalı alanlarda özellikle de kendimizi en iyi hissettiğimiz evlerimizde ideal oda sıcaklığı ne olmalıdır? sorusu akıllara gelmeye başladı. Bazılarımız çok üşüyerek ısıtıcının ayarını son seviyesine kadar yükseltiyor, bazılarımız ise yüksek sıcaklıktan şikâyet ediyoruz. Gerek sağlık gerekse enerji verimliliği açısından önemi tartışılmaz olan bu sorunun cevabına 47. sayımızda mercek tutmak istedik… Farklı insanlar farklı iç mekân sıcaklıklarında kendilerini daha konforlu hissederler. Sıcaklık algısı kişiden kişiye değişebilir, yaş, cinsiyet, genel sağlık durumu ve bireyin aktivite seviyesi bu algıda etkili olan faktörlerdir.Kişisel sıcaklık tercihlerindeki bu farklılık, özellikle erkek ve kadınlar arasında çok belirginleşmektedir. Yapılan araştırmalar kadınların erkeklere göre yaklaşık 2.5ºC daha sıcak ortamları tercih ettiğini gösteriyor. Bu durum ise kapalı alanlarda cinsiyetler arası ‘termostat savaşları’na neden olabiliyor. Yapılan eylemin sıcaklık hissi üzerindeki etkisi nedeniyle sıcaklık algısı gün boyunca değişiklik gösterebiliyor. Örneğin TV izlerken hissettiğimiz sıcaklık algısı ile temizlik yaparken hissettiğimiz algı aynı değil. İdeal ortam sıcaklığı üzerine farklı kurum ve uzmanlar birçok araştırma yapmaktalar.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NÜN (DSÖ) ÖNERİSİ

DSÖ, kış aylarında uygun bir şekilde giyinilmesi durumunda (şort ve atlet değil) sağlıklı bireyler için ideal ev sıcaklığı olarak 18ºC’yi öneriyor. Bununla birlikte, alerji veya solunum sorunu yaşayan kişiler için önerilen en düşük sıcaklık 16ºC. Ve eğer çok hasta, çok yaşlı ya da çok genç iseniz ideal ortam sıcaklığınız 20ºC olmalı. Yapılan araştırmalar 18-21ºC ortalama sıcaklığın ideal olduğunu gösteriyor.

Bu araştırmalar aynı zamanda daha yüksek (21-24ºC) ve daha düşük (16-18ºC) sıcaklıkların bazı rahatsızlıklara neden olabileceğini de ortaya koyuyor. – 9ºC’den düşük sıcaklıklar, kişilerin hipotermiye yakalanma riskini artırıyor. (Hipotermi, normalde 37 ºC olan vücut ısısının 35 ºC’nin altına düşmesi sonucu oluşan rahatsızlık anlamına geliyor.)

Dünya Sağlık Örgütü’nün oturma odası için koyduğu standart sıcaklık 21ºC olarak karşımıza çıkıyor. Örgüt diğer odalar için ise 18 derecelik sıcaklığı uygun görüyor. West Midlands Kamu Sağlığı Gözlemevi (West Midlands Public Health Observatory) ideal ortam sıcaklığının kış aylarında, özellikle yatak odaları için, 18 ºC olduğunu belirtiyor. En ideal oda sıcaklığının ise, daha çok oturma odaları için önerilen, 21ºC olduğunu belirtiyorlar. Ortam sıcaklığı 16 ºC olduğunda, solunum rahatsızlıklarına karşı direnç azalıyor. Sıcaklık 12 ºC ve altına düştüğünde ise, iki saat sonunda kişinin kan basıncında yükselme görülebildiği gibi kalp krizi ve felç riskinde de artış yaşanıyor. Sıcaklık 5 ºC’nin altına düştüğünde, hipotermi yaşama riski ciddi oranda artıyor. Sıcaklık dalgalanmaları ve uzun süre soğuğa maruz kalmak sağlık açısından ciddi sorunlar doğurabiliyor. Yüksek sıcaklıklar obeziteye, düşük sıcaklıklar ise başta solunum yolu hastalıkları olmak üzere birçok rahatsızlığa davetiye çıkarıyor. UCL (University College London) araştırmasına göre; İngiltere, Amerika ve diğer gelişmiş ülkelerde, kış aylarında yaşanan iç mekân ısısındaki artış, bu toplumlarda obezitenin yayılmasına yol açıyor.

SICAKLIK KADAR NEM DE ÖNEMLİ

Kapalı ortamlarda kişilerin kendini konforlu hissedebilmesi ve sağlıklı olabilmesi için sıcaklık değeri kadar ortam nemi de önemli. Evde olması gereken nem oranı uzmanlar tarafından ortalama yüzde 65 olarak ifade edilmekte. Nem oranının yüzde 35-40’lara düşmesi durumunda oda içindeki hava sertleşiyor.

 

ÇALIŞMA ORTAMININ OPTİMUM SICAKLIKTA OLMASI İŞ TATMİNİNİN YANI SIRA VERİMLİLİK VE İŞBİRLİĞİNİ DE ARTIRIR. YANLIŞ DERECE, İŞÇİLERİN YAVAŞLAMASINA, KİLO ALMASINA, HATTA HASTALANMASINA NEDEN OLUYOR.

Memorial Kayseri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Mehmet Parlak, kış aylarının gelmesiyle birlikte solunum yolları şikayetleri ve buna bağlı olarak da enfeksiyon vakalarının arttığını hastalıklardaki artışı, mevsim itibariyle kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirilmesine bağlıyor. Kapalı mekânlarda ortam sıcaklığının 20-22 derece arasında olması gerektiğini belirten. Uz. Dr. Parlak, en ideal nem oranının ise yüzde 40-50 olması gerektiğini belirtiyor. Düşük nemli ortamların virüs ve bakteriler için, yüksek nemin ise akarlar ve mantarların üremesi için ideal ortam sağladığını altını çizen Parlak, enfeksiyon baskısını düşürmek için odaların sık sık havalandırılması gerektiğini ancak, hava kirliliğinin çok yoğun olduğu saatlerde havalandırma süresinin kısa tutulmasını öneriyor.

 

İŞ YERLERİNDE DURUM NASIL?

İş yerlerinde ortam sıcaklığı konusunda yaşanan anlaşmazlıklara hepimiz şahit olmuşuzdur. Bu sorunlara son vermek adına yapılan araştırmalar ideal ofis sıcaklığı nedir ve ideal ofis sıcaklığı diye bir şey var mıdır? sorusunun üzerine yapılan araştırmalar sonucunda; oda sıcaklığının 15 derece olmasının zihinsel yoğunlaşmada olumlu etkileri olduğu ve verimliliğin artması için ofis odalarının sıcaklığının 22-24 derece olması gerektiğini ortaya çıkartmakta. 2015 yılında ABD’de yapılan bir ankete göre, ofis çalışanlarının çoğu oda sıcaklığından memnun değil. Yüzde 42 ortamın çok sıcak, yüzde 56’sı ise çok soğuk olduğunu düşünüyor. Bugün artık oda sıcaklığını ayarlamak mümkün olsa da bu derecenin ne olması gerektiği konusunda fikir birliğine varılamıyor. Çalışanların rahat bir ortamda çalışması finansal sonuçları bakımından da önemli. Örneğin İngiltere’de derece kontrolünün çalışma saatlerinde yüzde 2 kayba denk geldiği, bunun ise ekonomiye yıllık maliyetinin 13 milyar sterline ulaştığı belirtiliyor. Çalışma ortamının optimum sıcaklıkta olması iş tatmininin yanı sıra verimlilik ve işbirliğini de artırır. Yanlış derece işçilerin yavaşlamasına, kilo almasına, hatta hastalanmasına neden oluyor. Ortam sıcaklığı sadece verimliliği etkilemekle kalmıyor, düşünme tarzı üzerinde de etkisi var. Yaratıcı düşünce açısından sıcak ortamlar çok daha iyiyken, monoton işlerde insanların sürekli konsantre olmalarını sağlamak bakımından serin ortamlar çok daha elverişli. Aslında herkesi sürekli memnun edecek bir ofis sıcaklığı derecesi tespit etmenin pek mümkün olmadığı söylenebilir.

ORTAM SICAKLIĞININ UYKU KALİTESİ ÜZERİNE ETKİSİ

Günümüzün ortalama üçte biri uykuda geçiyor. İnsan yaşamının vazgeçilmezi olan uyku eylemi, dinlenme ihtiyacımızı karşılamanın yanında vücuda yararlı çeşitli hormanların salgılandığı bir durum. Bu sebeple kaliteli bir uyku kişinin yaşam kalitesini yükselten önemli etkenlerden bir tanesi. Uyku için ideal oda sıcaklığı değerinin sağlanması ve sağlıklı uyku ortamı için bazı konulara da dikkat edilmesi gerekiyor. Araştırmalar en ideal uyku ortamı sıcaklığının 16-19 ºC aralığında olması gerektiğini ortaya koyuyor. Kışın sıcacık bir odada uyumayı hangimiz istemeyiz ki; ancak aşırı sıcak bir ortamda uyumak uyku esnasındaki metabolizma düzeninin bozulmasına yol açıyor ve zararlı etkilere neden oluyor.

Ayrıca özellikle kış aylarında uyku esnasında solunumun rahat olması için ortam havasının da belli bir nem oranının üzerinde olması gerekiyor. Soğuk bir uyku ortamı uykuya erken dalmayı sağlarken aynı zamanda uyku evrelerinin de rahat geçirilmesine imkân tanıyor. Soğuk bir ortamda giderilen uyku ihtiyacı, gün içerisinde vücudun yaktığı kalori miktarını arttırarak kilo kontrolüne de yardımcı oluyor. Bunlar dışında 18 ºC civarındaki bir odada uyumanın faydaları saymakla bitmiyor. Bu sıcaklık değeri vücutta bulunan iyi yağ oranını artırıyor ve soğuk ortam cildin yaşlanma sürecini uzatıyor.

Şeker hastalığı ve metabolizmayla ilgili benzeri hastalıkları önlemek için de uyku ortamının soğuk olması son derece önemli. Kış aylarında ideal iç ortam sıcaklığını sağlayarak sağlıklı olmak ve enerji harcamalarını düşürmenin yolu doğru ısı yalıtımından geçiyor. Bir evi ısıtmak kadar ısıyı korumak da önemli. Yüksek ısı yalıtım performansı sunan Multipor, yapı ömrü boyunca ısı yalıtımı özelliğini ve sağlamlığını kaybetmiyor. Multipor’un sıcak havalarda ısıyı dışarıda, soğuk havalarda ise içeride tutan mükemmel ısıl özelliklerini, yapısındaki içi durgun hava dolu küçük gözenekler sağlıyor. Ytong’lu yapılarda yaşamak, enerji faturanızı konfordan ödün vermeden azaltmanın en kolay yolu.

YALITIMIN ÖNEMİ

Kışın evde tişörtler ile oturmak konforlu bir çözüm gibi gözükse de ortam sıcaklığının 20-22 ºC’nin üzerinde olması ekonomik anlamda aile bütçesini sarsan bir durum halini alıyor. Her bir derecelik sıcaklık artışı ısınmak için harcanan enerji maliyetini %5 ilâ %8 arasında artırıyor. Kış aylarında ideal iç ortam sıcaklığını sağlayarak sağlıklı olmak ve enerji harcamalarını düşürmenin yolu doğru ısı yalıtımından geçiyor. Bu maliyeti kontrol altına alabilmek adına ortam sıcaklıklarını ölçen termometreler kullanmak, kombileri buna göre çalıştırmak oldukça fayda sağlayacaktır. Tüm bunların yanı sıra ısı kayıplarının önüne geçebilmek adına alınacak başka önlemler de bulunmakta. Bunların başında radyatörlerin önlerini ve üstlerini açık tutmak, kapı ve pencerelerden oluşabilecek ısı kayıplarını engellemek geliyor. Ayrıca kombi ve ısıtma tesisatının düzenli olarak bakımının yapılması sistemin verimli çalışmasını dolayısıyla da ısınmanın da verimli olmasını sağlayacaktır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı