Faydalı Bilgilerİnsan ve YaşamTatil

Oryantiring Nedir ve Bilinmesi Gerekenler

Oryantiring Nedir ve Nasıl Oynanır ?

Oryantiring Nedir ve Nasıl Oynanır ? Oryantiring Oynarken Nelere Dikkat Edilmelidir

Belirli bir alan içinde, harita ve pusula kullanarak, zamanla ve tabii başkalarıyla da yarışarak yön bulma sporuna oryantiring deniyor (kelime anlamı: yön bulma). Yüz yıllık bir geçmişi olan ve ilk olarak İskandinav ülkelerinde ortaya çıkan bu spor son yıllarda dünyada giderek yaygınlaştı. Türkiye’de de çok meraklısı var. 2001 yılında federasyonu kuruldu. “İstanbul 5 Gün” adlı uluslararası yarışmaya ülkemiz ev sahipliği yapıyor. Belki siz de denemek istersiniz? Size oryantiring hakkında bazı ipuçları verelim, ne dersiniz?

Oryantiring Önce Kurallar

Sporcular belirlenen yarış bölgesinin haritasında işaretlenmiş noktalara sırasıyla ve en kısa sürede ulaşmaya çalışır. Bu hedef noktalarında turuncu-beyaz bayraklar vardır. Yarışçılar bayrağa ulaştıklarını elektronik bir sistem yardımıyla ya da başka bir işaretle gösterirler. Hedefler arasında ilerlerken hangi yolu seçeceğine harita ve pusula kullanarak yarışmacılar karar verir. Amaç tabii ki tüm hedeflere en kısa sürede ulaşmaktır. Yarışmacılar birbirini izleyip kopya çekmesinler diye belli zaman aralıklarıyla çıkış yaparlar. Parkur içinde karşılaşsalar bile sporcuların birbirini izlemesi yasaktır.

Oryantiring Çeşitleri

Nasıl farklı spor dallarının, örneğin yüzmenin, birçok çeşidi varsa, oryantiringin de var. Uluslararası Oryantiring Federasyonu’nun kabul ettiği dört oryantiring türü bulunuyor: koşarak, bisikletli, kayaklı ve patika.

En yaygın oryantiring türü koşudur; yürüyerek veya koşarak yapılır. Bisikletli oryantiringte kurallar koşudaki gibidir; ama mesafeler daha uzun, harita ölçeği daha küçüktür. Yarışmacılar haritalarını bisikletin gidonuna tuttururlar. Kayaklı oryantiring, tabii ki yerde kar olduğunda ve kuzey disiplini kayağıyla yapılır. Patika oryantiring özellikle bedensel engellilere yöneliktir; bunda hız faktörü bir yana bırakılır ve harita okumaya yoğunlaşılır. Tekerlekli sandalyeli bir sporcuyla koşabilen bir sporcu eşit koşullarda yarışır.

Bunlar dışında, kurallarına ve yapıldığı araziye göre isim alan oryantiring türleri de vardır. Örneğin skor oryantiringinde belirlenen sürede en çok hedefi bulmak esastır. Bayrak oryantiringinde takımlar vardır ve her yarışmacı bir hedefe ulaştığında takımından başka bir sporcu sonraki hedefe doğru koşmaya başlar; tıpkı bayrak yarışı gibi. Gece oryantiringi karanlıkta, kafa lambasıyla yapılır.

Bir de kent içindeki park, üniversite yerleşkesi gibi yeşil alanlarda, hatta İstanbul’daki Kapalı Çarşı gibi labirenti andıran yerlerde yapılan oryantiringler vardır.

Oryantiring ve Gerekli Araçlar

Oryantiring için o kadar da çok şeye gerek yok aslında: bir harita, bir pusula, doğa koşullarına uygun giysi ve ayakkabılar. Ama her birinin özenle seçilmesi gerek. Tabii haritayı ve pusulayı nasıl kullanmanız gerektiğini de biliyor olmalısınız.

Harita, üzerinde iç içe çizgilerin olduğu ve bu çizgilerin arazideki farklı yükseklikleri gösterdiği bir eş yükselti haritasıdır. Tepeler, vadiler, göller, dereler, yollar ve başka ayrıntılar bu harita üzerinde gösterilir. Tabii gidilmesi gereken hedefler ve hangi sırayla gidileceği de yine harita üzerinde işaretlenmiştir. Başlangıç noktası üçgenle, varılması gereken hedefler çemberle, bitiş noktası iç içe iki çemberle gösterilir.

Pusula, yani dünyanın manyetik alanına göre yön gösteren iğne biçiminde bir mıknatıs, ihtiyaç duyacağınız diğer önemli araçtır. Artık cep telefonlarındaki pusulaları kullanmaktan gerçek pusulanın nasıl bir şey olduğunu unutmuş, hatta hiç pusula görmemiş olabilirsiniz. Ama oryantiringe başlamadan önce onun nasıl kullanıldığını öğrenmenizi kesinlikle tavsiye ederiz!

Oryantiring Nerede ve Nasıl Oryantiring Oynayabilirim?

Türkiye Oryantiring Federasyonu’nun internet sitesiniziyaret ederek kendinize oryantiring oynayacak bir ortam ve birlikte yarışacak arkadaşlar bulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı