Faydalı BitkilerSaglık

Pekmez’in Faydaları Nelerdir ?

Pekmez ve Pekmez’in Faydaları Nelerdir ?

Yediden yetmişe şifa kaynağı pekmez, Anadolu toplumlarının hemen hepsinde yeri olan geleneksel bir lezzettir pekmez.

Anadolu coğrafyası, bir taraftan Av­rupa’dan esen Roma rüzgarı diğer taraftan Mezopotamya’nın kadim medeniyetlerinin izleri arasında efsa­nelerinden, tatlarına; müziklerinden, inanışlarına kadar belki de dünyanın sayılı iklimlerindendir.

Bu iklimin bize sunduğu tatları ara­sında biri var ki, hastaların şifa bul­duğu, kış hazırlıkları denilince akla ilk gelen; pekmez.

Pekmezin tarihi sanırım yüzlerce yit ötelere kadar gider. Üzüm bağları­nın bozulup koca koca kazanlarda saatlerce kaynatılmasıyla ortaya çıkan efsane lezzetin Anadolu’da farklı farklı yapılma şekilleri ve ken­dinden menkul ürünleri vardır.

Orta Anadolu’da pekmez daha akış­kan iken doğuya doğru gidildikçe daha koyu olduğu görülür. Bunun en büyük nedeni ise kış şartlarında saklama imkanlarının farklı olması­dır. Bazı yörelerde pestil, sarma gibi isimlerle cevizle beraber tüketilir ve tam bir besin kaynağıdır. Bazı yöre­lerde ise tahine karıştırılarak tüketilir. Başlı başına bir protein kaynağı olan pekmez şehir hayatında kış mev­simlerinin değişmezidir.

Pekmez’in Faydaları Nelerdir ?

Öksürük, soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi geldiği herkes tarafından bilinir.Pekmez her şeyden öncelikle oldukca ciddi bir yağ ve karbonhidrat deposu sayılabilir. Böylece metabolizmaya süratli şekilde enerji kazanmasına yardımcı olur.

Kemik sağlığını korumakta güclü bir kemik yapısı oluşumunu sağlamaktadır.
Kalp sağlığı için oldukca faydası vardır.
Sindirim sistemini güclendirmekte ve korumaktadır.
Deri ve saç sağlığı için oldukca faydası vardır.
Bünyenin ihtiyac duyduğu  karbonhidrat,yağlar,demir, potasyum, manganez kalsiyum, selenyum, olduğu gibi mineralleri açısından son derece zenğin bir besindir.Pekmez ayrıca cilt ve saç sağlığı için oldukca faydalıdır.Daha güzel ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar ayrıca saçları güçlendirir dökülmelerini önler.
Regl ağrılarına oldukca iyi gelir bu dönemin sağlıklı açısız bir şekilde atlatılmasına yardımcı olur.
İçeriğinde bulunan vitaminlerin ve mineraller de karbonhidratlara eklenince gündelik enrji ihtiyacını büyük oranda karşılayabilen bir içeriğe haiz olabilen pekmez, kan yapıcı tesirinin yanındadiğer önemli bir özelliğide karaciğeri temizleyip,mide sindirim sistemi hastalıklarına karşı oldukca koruyucu,önleyici tedavi edici özelliği olan bir antioksidandır.Kanser hücrelerinin oluşmasına enğel olur.Kan dolaşımına oldukca faydası vardır,karaciğer hastalıklarında tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır.

Pekmezin unla karıştırılarak kavur­mak suretiyle yapılan tatlıları ya da bebekler biçin mama kıvamları da vardır.

Dedik ya bu iklimden çıkan en ma­haretli ürünlerden biridir pekmez. Üzüm hasadından pekmez olunca­ya kadar geçen sürede hem insanın hem pekmezin tekamülü aslında bir olgunlaşma hikayesidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı