Faydalı BilgilerSaglık

Pump Etkisi ve Kas Geliştirme

Pump Etkisi ve Kas Geliştirme

Kan dolaşımını engelleme antrenmanı, rehabilitasyon klinikle­rinde ortaya çıkan ve yıllardır kullanılan bir yöntem. Olimpik madalyalı kayakçı Bode Miller, bu yöntemin 2014 yılında sırtındaki sakatlanmadan kurtulmasına yardımcı olduğunu söylemiştir. Yöntem şu şekilde çalışmaktadır: Bir bandaj ya da bant ile kollarınızın ve bacaklarınızın üst kısmını sarıyorsunuz. Sonra egzersizi düşük ağırlıklar ve çok tekrarla, setler arasında çok az dinlenerek yapıyorsunuz. Bandajlar ellerinize ve ayaklarınıza giden kan akışını kısıdayarak, kalbe geri döne kan miktarını azaltır.

Sonuç olarak, daha fazla kan çalışa kasın içinde kalarak kası şişirir. Bu,yaşayacağınız en iyi pump etkisi olacak. BFR’nin etkisinin ardındaki bilimsellik çok net olmasa da, Mississippi Üniversitesi’nde spor bilimi alanında araştırmalar yürüten Doç. Dr. Jeremy Loenneke, bunun arkasında pek çok faktör olduğunu söytemekten geri kalmıyor “Hücre­lerin şişmesi (pump etkisi), metabolik birikim (kimyasal reyaksiyonlara yol açan organik bileşenlerin yığılması) ve arkasında pek çok faktör olduğunu söylemektedir. Loenneke, “Hücre­lerin şişmesi (pump etkisi), metabolik birikim (kimyasal reaksiyonlara yol açan organik bileşenlerin yığılması) ve mekanik gerilmenin etkisi büyüktür” diyor.

Ama bir gerçek vardır ki, BFR antrenmanı işe yaramaktadır. Hatta o kadar çok işe yaramaktadır ki, bunu denememek aptallık olur. Bu sene Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports’da yayınlanan bir araştırmaya göre, 6 hafta boyunca  antrenmanı yapan grup, gelenekse yöntemlerle antrenman yapan grubu ile hemen hemen aynı oranda kas kütlesi elde etmiştir.Ama kontrol grubunda %7 güç artışı olurken, BFR grubunda bu oran, daha hafif ağırlıklar kullanmalarına rağmen, %10’a çıkmıştır. Journal of Sports Medicine and Physical Fitness’da yayınlanan bir diğer araştırma da, BFR antrenmanının kas büyümesi ve büyüme hormonu seviyesinin yükselmesi ile ilgili olan, farklı metabolik ve hormonal etkileri olduğunu açık bir şekilde göstermektedir.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı