Saglık

Sağlık ve Alkol

Sağlık ve Alkolden Uzak Durmak ve Yapılması Gerekenler

Aşın alkol alımıyla kalp rahatsızlıkları ve kanser arasında her zaman doğrudan ilişki olmayabilir. Üstelik araştırmalara göre makul miktarda alkolün iyi yanlan da var. Alanında uzman Tıp Merkezi Alkol Araştırma uzmanları ve konu üzerine araştırma yapan bilim adamları, “Günde küçük bir kadeh aşırıya kaçmadan(150 ml) kırmızı şarap içmenin bazı faydaları var” diyor.
Problem ise, çoğu kadının içkinin sağlıklı olduğunu duyduğu için limiti aşması. Ya da kendini normal bir sosyal içici olarak görmesi ve tavsiye edilen sının aştığım fark edememesi.

 

Gerçek şu ki, aşın alkol tüketimi bir tehlike ve çoğu kadının kesinlikle uzak durması gerek. Araştırma uzmanlarına göre, “Kötü sonuçlannı bir haftada görmeyebilirsin. Bir ayda, bir yılda ve hatta 10 yılda da. Ama eninde sonunda riskli davranışının sonuçlan seni yakalayacak” diyor.

Hala içtiğin bir veya iki kadehten keyif alabiliyorken kendini korumak için yapman gereken, tükettiğin miktar konusunda gerçekçi olman. Nasıl yediğin yemekleri not alıyorsan, içtiğin kadehleri de bir kenara not al veya dijital içki günlüğü tut (DrinkTracker gibi uygulamalar mevcut). Tamamen dürüst ol; çoğu kadının içtiği miktar konusunda hiçbir fikri yok ya da kendine ve doktorunayalan söylüyor. Colorado Üniversitesi Bağımlılık ve Rehabilitasyon Merkezi’nin (Operasyon Yöneticisi Hemşire knne Felton, “Biz doktorlara, hastalarının içki alışkanlığıyla ilgili söylediği rakamı en az ikiyle çarpmasını tavsiye ediyoruz” diye bildiriyor.

İçtiğin alkol sınırın üstüne çıktığını gösteriyorsa, daha  farkındalık zamanın geldiğini söylüyor. Ke “Eve döndüğünde hemen içki isteğiyle otomatik olarak bir şişe şarap mı açıyorum?” veya “Bilileri sipariş verirken ben de moduna girdiğinden sosyal olarak mı içiyorum?” gibi sorular sormanı öneriyor.

Cevapların ne olursa olsun, püf noktası, kadehlerin eline nasıl geldiğini anlamak ve aslında tam olarak ne kadar içtiğinin farkında olmak.

Peki Alkolden Nasıl Uzaklaşılır

Bir sonraki adımda, alkolü tamamen hayatından çıkarman gerekmiyor. Hala arkadaşlarınla dışarı çıkabilir ve iş ortamına ayak uydurabilirsin, tabii daha sağlıklı yollardan. Öncelikle, alkol odaklı aktiviteleri daha sağlıklı olanlarla değiştir; örneğin Cumartesi gecesi kız kıza buluşmanızı Pazar sabahı kahvaltısıyla değiştirebilirsin.

Özellikle işle ilgili ortamlarda kokteyllerden kaçamadığında, çözüm olarak ikinci votka-sodayı sipariş etmekyerine soda-limon istemeni tavsiye ediyor; insanlar farkı anlamadığında seni de radarına almayacak. Akşam yemeklerinde, şarap sipariş etmeden önce yemeğinin gelmesini bekle. Böylece hem yemekten önce hem de yemeğin esnasında içmeyeceksin. Bardayken, kokteylinin yanında su sipariş et. Bir ondan bir diğerinden yudum aldıkça kokteylin daha yavaş bitecek ve kadehi elinde daha uzun süre tutacaksın.


Nerede ve ne zaman olursa olsun, aç karnına içki içmediğinden daima emin ol. Gıdalar alkolün emilimini geciktirir; böylece karaciğerin, kalbin, beynin ve vücudunun diğer kritik organları daha iyi dinlenir. Unutma ki içkiyle dolu geceler kısa eğlenceler sunsa da, organlarının en iyi hâllerine çok daha uzun süre ihtiyacın olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı