İnsan ve Yaşam

Sanatla Eğitimin Buluştuğu Yapılar

Birbirinden Güzel Eğitim ve Yaşam Yapıları

Sanatla Eğitimin Buluştuğu Yapılar;Birbirinden Güzel Eğitim Yapıları,En güzel Okullar Üniversiteler

Geçmişte felsefi, dini ve bilimsel gelişmelerin sonucunda şekillenen eğitim yapıları, günümüzde eğitimi destekler nitelikteki özellikleriyle planlanıyor. Dünyanın önde gelen üniversite kampüsleri görkemli mimarisiyle dikkat çekiyor. Eğitim yapılarının mimarisinde; yapıların biçimi ve geniş aktivite çeşitliliğinin öğrencileri araştırmaya, keşfetmeye, deney yapmaya, deneyimlemeye, tartışmaya, sosyalleşmeye, hayal güçlerini ve düşünme kabiliyetlerini geliştirmeye yöneltmesi ön planda tutuluyor.

Mimarinin bir dalı olan eğitim yapıları, insanlık tarihi boyunca özel bir yapı türü olmuş ve eğitsel faaliyetlerde insanlar daima mekânla bütünleşmiş. Tarihsel veriler toplumların belirli dönemlerde felsefi, dini ve bilimsel gelişmelerin sonucunda eğitim programlarının amacına uygun mekânlar düşünüp geliştirdiklerini gösteriyor. Geçmişte özellikle üniversite yapılarında ihtişam ön planda tutulurken günümüzde fonksiyonellik öne çıkıyor.

EĞİTİM YAPILARI, YAŞAM MERKEZİNE DÖNÜŞÜYOR

Eğitim ortamlarının mimarisiyle, biçimi ve geniş aktivite çeşitliliğiyle öğrencileri araştırmaya, keşfetmeye, deney yapmaya, deneyimlemeye, tartışmaya, oyun oynamaya, sosyalleşmeye, hayal güçlerini ve düşünme kabiliyetlerini geliştirmeye yöneltmesi ve yeniliklere teşvik etmesi bekleniyor. Bugünün eğitim yapıları resmi eğitim ortamı olmanın ötesinde birer yaşam merkezine dönüşmek durumunda. İşte dünyanın en görkemli üniversite yapılarından bazı örnekler:

Bologna Üniversitesi

Bologna Üniversitesi – İtalya İtalya’nın en eski ve en büyük iki üniversitesinden biri olan Bologna Üniversitesi, aynı zamanda Avrupa’nın ilk üniversitesi. 1088 yılında kurulan ve yaklaşık 100 bin öğrencisi bulunan üniversitenin kampüsleri şehrin her tarafına dağılmış, hatta beş komşu şehre bile yayılmış durumda.

Cambridge Üniversitesi

Cambridge Üniversitesi – İngiltere Cambridge Üniversitesi, olağanüstü mimarisi ve eşsiz kampüsünün yanı sıra eğitimiyle de her zaman dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Times sıralamasında 4’üncü sırada bulunan Cambridge Üniversitesi, 800 yıllık tarihiyle de muhteşem bir keşif sunuyor.

Sydney Üniversitesi

Sydney Üniversitesi – Avustralya Times sıralamasında 56’ncı olan Sydney Üniversitesi 1850’de kuruldu. Sydney Üniversitesi’nde bulunan Great Hall, Londra’nın sembollerinden Westminster Sarayı’ndan alınan ilhamla inşa edildi. Modern ve Neo-Gotik mimarideki binaları görebileceğiniz üniversite kampüsü geçmişten günümüze izler taşıyor.

Belfast Kraliçe Üniversitesi

Belfast Kraliçe Üniversitesi – İngiltere 1810 yılında kurulan ve Times sıralamasında 200’üncü sırada bulunan Belfast Kraliçe Üniversitesi (Queen’s University Belfast), pek çok alanda eğitim imkânı sunuyor. Kampüs, büyüklüğü ve görkemiyle sadece öğrencileri değil, tüm ziyaretçileri etkiliyor.

Oxford Üniversitesi

Oxford Üniversitesi – İngiltere Dünyanın en saygın haber ve politika dergilerinden biri olan Times’teki listede ikinci sırada yer alan Oxford Üniversitesi, 902 yıllık eğitim geçmişiyle, dünyanın İngilizce konuşulan en eski üniversitesi olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda Bologna Üniversitesi’nden sonra dünyanın en eski ikinci üniversitesi özelliğine de sahip olan Oxford Üniversitesi, geniş bir alana yayılan ve adeta tarihe tanıklık eden mimarisiyle, kampüsünde geçmiş ile geleceği buluşturuyor.

Otago Üniversitesi

Otago Üniversitesi – Yeni Zelanda 1869 yılında kurulan Yeni Zelanda’nın en eski üniversitesi olan Otago Üniversitesi, doğal güzelliklerle bezenmiş yeni ve eski binaların muazzam uyumla kombine edildiği bir kampüse sahip. Leith Irmağı’nın içerisinden geçtiği kampüs büyük yeşil alanlarıyla öğrencilerin huzurlu bir yaşam sürmesi için ideal.

Harvard Üniversitesi

Harvard Üniversitesi – ABD 1636 yılında ABD’de kurulan ilk üniversite olan Harvard Üniversitesi, dünyanın en saygın üniversiteleri arasında yer alıyor. Times sıralamasına göre 6’ncı sırada bulunan üniversitenin ağırlıklı kırmızı renkli binaları, yılın her döneminde göz kamaştırıyor. Harvard Kütüphanesi de dünyanın en geniş akademik ve özel kütüphanesi olarak tanınıyor.

Duke Üniversitesi – ABD Durham, Kuzey Carolina’da bulunan Duke Üniversitesi, öğrencileri tarafından “Gotik Şaheser” olarak tanımlanıyor. Duke Üniversitesi’nin sembolü ise Duke Şapeli. Kampüsün doğayla iç içe olması da ayrı bir güzellik katıyor.

Toronto Üniversitesi

Toronto Üniversitesi – Kanada Konum olarak şehrin içinde olmasına rağmen mimarisi ve çevre düzenlemesiyle şehrin dışında hissettiren Toronto Üniversitesi gotik mimarisiyle öne çıkıyor.

Notre Dame Üniversitesi

Notre Dame Üniversitesi – ABD Tarihi 173 yıl öncesine dayanan ve yönetimi Katolik ağırlıklı olduğundan Katolik Okulu olarak da bilinen üniversitenin ana binası bir kubbe şeklinde tasarlanmış. Muhteşem mimarisinin yanı sıra kampüsün öğrencilerin futbol, basketbol, Amerikan futbolu, yüzme, tenis, rugby ve beyzbol gibi sporları yapabileceği muhteşem bir spor tesisi var.

Yale Üniversitesi

Yale Üniversitesi ;ABD Times sıralamasında 12’nci sırada yer alan Yale Üniversitesi, 1701’den bu yana dünyanın en saygın üniversitelerinden biri. Üniversite kampüsünde geleneksel gotik mimarinin yanı sıra modern binalar da yer alıyor.

FMV Erenköy Kampüsü

FMV Erenköy Kampüsü -Feyziye Mektepleri Vakfı’nın Erenköy’de kendisine bağışlanan bir konak ve koru içinde yüksek nitelikli bir eğitim kampüsü yaptırmak için düzenlediği çağrılı mimari yarışma sonucu elde edilen proje, gerekli tüm standartlara ve FMV tarafından verilen programa uymasına karşın son derece esnek, akışkan işlevsel ve mekansal bir organizasyona sahip. Bina, kompakt ve az katlı yapısı ile de üretimişletim aşamalarında ekonomik, güvenli ve esnek olma özelliği taşıyor. Genel mimari dil ve malzeme kullanımında çağdaş eğitim bilimi ve pedagojinin önermelerine uygun olarak aşırı renk ve biçim kullanımından, kurmaca motiflerden kaçınılmış, zamana dayanabilecek malzemeler seçilmiş.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü

İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü -Eski bir kamyon montaj fabrikasının renovasyonu olarak gerçekleşen birinci binanın sağ cephesi üniversitenin dışa açık yüzü olarak değerlendirilirken, gerekli işlevler verili olanaklardan faydalanılarak yerleştirilmiş. İkinci binada ise tüm mekânların gün ışığından maksimum ölçüde faydalanabileceği iç mekânda öğrencilerin kullanabilecekleri teneffüs alanlarının oluşturulduğu ve çevresel verilerin dikkate alındığı bir tasarım esas alınmış. Çelik strüktür, mimari yaklaşımın tercihlerini gerçekleştirmeyi kolaylaştırmış. Şeffaf, hareketli, akışkan, parçalanmış yüzeylerden oluşan hafif bir yapı olan iki bina arasındaki köprü ve yerleşim dokusu pek çok kez, tez, film ve gösteriye konu olmuş.

Açı Lisesi Bahçeköy

Açı Lisesi Bahçeköy -Yerleşkesi’nin ikinci binası olarak 2007 yılında inşa edilen Açı Lisesi, Belgrad Ormanı’nın kıyısında Mimar Sinan’ın eseri olan Sultan 1. Mahmut Kemeri’nin hemen yakınındaki 11 dönümlük eski fabrika arazisi içinde yer alıyor. 2006 yılında dönüştürülen ana yapının ek binası olarak tasarlanan ikinci bina, kurumun azami metrekare ve asgari süre beklentisi doğrultusunda araziye paralelkenar dörtgen bir planla yerleşmiş. Yapıda, prekast kolon-kiriş ve döşeme tercih edilmiş, eklendiği ana yapıya uyum sağlaması için kompozit cephe kaplama panelleri kullanılmış ve ana yapıya çelik şeffaf bir köprüyle bağlanmış.

İTÜ Merkezi Derslik Binası

İTÜ Merkezi Derslik Binası- İTÜ Merkezi Derslik Binası, farklı programlara devam eden öğrencilerin ortak derslerinin verileceği amfiler, seminer odaları, bilgisayar laboratuvarları, öğretim üyesi odaları, kafeterya vb. mekânları barındırıyor. Bina, yerleşkenin yaya ve taşıt ulaşım akslarının kesişme noktasında kamusal mekânları tanımlayacak ve zenginleştirecek bir şekilde konumlandırılmış ve yalın bir biçimlendirmeyle ele alınmış. İç mekânlarda algının ve insan hareketlerinin yatay-düşey sürekliliğini güçlendiren bir anlayış benimsenmiş. Tasarım şemasında amfiler, seminer odaları ve ofisler net bir sirkülasyon ve servis zonu ile ayrılmış. Esneklik, zaman, deprem güvenliği gibi kriterlere göre seçilen çelik yapı sistemi ve diğer sistem bileşenleri iç mekânda görünür kılınmış.

TED Ankara Koleji Yumrubel Yerleşkesi

TED Ankara Koleji Yumrubel Yerleşkesi TED Ankara Koleji Yerleşkesi, Ankara’nın güneyinde Yumrubel’de yer alıyor. Çevresi tümüyle ODTÜ arazisi ile çevrili alanın doğusu ormanla sınırlanıyor. Bir kent simülasyonu olarak tasarlanan yerleşke bütününü oluşturan her bir yapı kentin adeta bir semti olarak tasarlanmış. Açık alanlar kentin meydanları olmuş. Gerçek rengini yaşayanlardan alması gerektiği düşünülen mekanda renksizlik ön planda tutulmuş. Çıplak beton ve tuğla ile mantolanan yapıyı gençlerin korkmadan, sakınmadan kullanabilmeleri amaçlanmış.

Nef İlkokulu

Nef İlkokulu- Önceki adıyla Ortabayır Zafer İlköğretim Okulu olarak bilinen Nef İlkokulu, Kağıthane’de bulunan MEB’e ait 19 derslikli bir okulun yerine programın genişletilmesiyle 40 derslikli olarak inşa edilmiş. Yapı, mahalli bir odak olmak üzere kurgulanan bir avlu etrafında toplanmış birbirine bağlı üç ana kütleden oluşuyor. Beş katlı sınıflar bloğu arazinin en uzun kenarını tanımlıyor. Yapının camiye komşu olan cidarında daha alçak olarak kurgulanmış üç katlı idari blok bulunuyor. Aynı bloğun zemin katı anaokulu için ayrılmış. Yine beş katlı olarak tasarlanmış laboratuvar bloğu ise zemin ve bodrum katlarında kapalı spor alanı olarak da kullanılabilen çok amaçlı etkinlik salonunu barındırıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı