Faydalı Bilgilerİnsan ve Yaşam

Ses Yalıtımı ve Bilinmesi Gerekenler

Ses Yalıtımı ve Bilinmesi Gerekenler

Ses Yalıtımı Nedir ? İyi ve Kaliteli Yaşam İçin Ses Yalıtımı

 

Bina konumu

Bir evin ne kadar gürültülü ya da sessiz olduğu her şeyden önce dışarıdaki gürültü düzeyi verileri göz önüne alınarak yapılan ses yalıtımının niteliğine bağlıdır. Havaalanı çevresinde, ana yollar üzerinde, okullara ya da yüzme havuzlarına yakın yerlerde dışarıdan gelen yüksek seviyede ses kaçınılmazdır. Buralarda bina sakinlerinin huzur içinde yaşayabilmesi için daha nitelikli ses yalıtım önlemleri alınması gerekir. Bu zorlayıcı koşullar altında havalandırma için pencere açma gereksinimi olmayan multi konfor binalar en avantajlı seçenektir.

Titiz planlama

Eğer bina dış ortam seslerinden etkileniyorsa, gürültü kaynağından mümkün olduğunca en uzakta kalacak şekilde konumlandırılmalıdır. Yatak odalarının ve oturma odalarının pencereleri gürültü kaynağından uzakta ve ona bakmayacak doğrultuda yerleştirilmelidir. Evi çevreleyen binalar ve peyzaj boyutlarına bağlı olarak gürültü seviyesinin 5 — 10 dB düşürülmesi bu şekilde sağlanabilir ama ısıtma için güneş enerjisinin pasif kullanımını gerektiğinden bu engeller sadece bir yere kadar kullanılabilir.

İçeride ve dışarıda ses yalıtımı

Ses; konuşma, yürüme, müzik, tesisat vb. kaynaklarla oluşan ve binanın hem içinde hem de dışında meydana gelen bir olaydır. Bu nedenle döşemeden çatıya kadar yeterli ses yalıtımı sağlanmalıdır. Cephe tasarımında pencere alanları dış duvarların ses yalıtımını belirlemede önemli rol oynar. Şeffaf olduklarından dolayı ses yutma değeri oldukça düşük olan cam yüzeyleri dengelemek için ışık geçirmeyen elemanların (duvarların) ses yalıtım özelliklerini artırmak gerekir. İç mekânlarda sessizlik elde etmeyi tasarlarken, hava doğuşumlu (hava yoluyla iletilen) ve darbe doğuşumlu (konstrüksiyonla iletilen) sesler birbirinden ayrılmalıdır. İç mekânlarda ses azaltımı, duvar, kapı ve yanal geçişlerin niteliğine göre oluşmakta, etkili bir ses yalıtımı için elmanların yanı sıra döşeme divenlerde de önlem iıdır. Genel olarak multi konfor, ; tüm bileşenlerinde önlem ve bu sayede kusursuz ses kalitesi sağlamayı garanti

İyi ve Kaliteli Yaşam İçin

İyi bi akustik, ofisler, hastaneler ve okul gibi konut dışındaki binalara da k kıda bulunur. Çocukların okulda aldıkları eğitim genel anlamda gelecekte, hayatlarında seçecekleri yolda belirleyici olur. Öğrenciler ders zamanlarının büyük bir kısmını dinleyerek geçirdikleri için sınıf akustiği önemli bir konudur. Sınıfta gürültü seviyesinin düşük olması ve yankı süresinin kısa olması konsantrasyonu ve iletişimi artırır ve ¡plrenmeyi kolaylaştırır. Günümüzde, kusursuz akustik ortamlar yaratmak için gerekli uzmanlık bilgisine ve teknolojiye sahip bulunuyoruz. Tavanların ve duvarların yüzey koşulları bu süreçte çok önemli bir rol oynuyor. Ses yalıtımı olan bir duvar ya da sesi yansıtmayan akustik tavan arka plandaki gürültünün seviyesini düşürebilir. Ses yutucu yüzeyler ile istenmeyen yansımaların önüne geçilir ve bu sayede rahatsızlık veren ekolara, yansışım gürültülerine engel olunarak arka plan gürültüsü azaltılır. Sonuç olarak, öğrenciler dersi daha iyi duyabilir ve söyleneni daha az çabayla kavrayabilir. Böylece öğrenme konusunda daha iyi sonuçlara ulaşılır. Aynı durum ofisler, etkinlik yerleri ve fabrika salonları için de geçerlidir. İdeal akustik koşulları yerine getirerek çalışanların performansını ve mutluluğunu artırmak olanaklıdır. Camtülü veya kumaş kaplanmış yüksek kalitede camyünü levhalar kullanılarak bu olumlu etkilerden yararlanılır. Bu levhalar tüm odalarda ideal ses yutuculuğu ve kusursuz akustik kalite sağlar.İster içeriden ister dışarıdan olsun, gürültü her zaman rahatsız edicidir.

Nüfus çoğalırken ortak kullanım alanları kalabalıklaşmakta ve gürültüye maruziyet artmaktadır. Kişi kendi evinde otururken bile çoğu zaman dışarıdaki gürültüden rahatsız olabilmekte ve bu duruma bina içindeki gürültüler eklendiğinde yaşam kalitesi iyice düşmektedir. Araştırmalar en önemli gürültü kaynağının taşıt trafiğinin yanı sıra komşu gürültüsü olduğunu açık bir
şekilde göstermektedir. Bu olumsuz koşullar ise sadece ses yalıtımıyla çözülebilir. Bu nedenle yönetmeliklere uygun yapılan ses yalıtımı, konforlu yaşama erişmek için yeterli olamıyor.

Her insan sessizliğe ihtiyaç duyar

Günlük yaşantımızda, yeme  içme ihtiyacımız olduğu gibi sessiz anlara da ihtiyaç duyarız. Bu anlar, hem bedenimiz hem de ruhumuzu yenilememize olanak tanır. Öte yandan, her insan aynı zamanda gürültü de üretir. Hepimiz konuşarak, yürüyerek, duş alarak, yemek ‘ yaparak, oyun oynayarak, müzik  dinleyerek ve benzer şeylerle  başkaları tarafından sıkıntı olarak algılanabilecek bir miktar gürültüye neden oluruz. Tabii ki bu durum en başta komşularımızı etkiler. Ama ayın zamanda kendi aile üyelerimiz  üzerinde de rahatsızlığa yol açabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı