Etli Yemek TarifleriKebab TarifleriYurt İçi Tatil

Şi­rince Sultan Kebabı Tarifi

Şi­rince Sultan Kebabı Tarifi

Şi­rince-Selçuk İzmir tarafına yolunuz düşerse bu Sultan Han Restaurantına es geçmeyin ve güzel bir ziyafet çekin

Sultan Kebabı Malzemeleri:

Etin çok yumuşak ve sinirsiz kısmı,çemensiz kuşgönü pastırması, salam, kaşar peyniri, man­tar, domates, soğan.

Sultan Kebabı Yapılışı Tarifi

Asma yapra­ğı gibi bonfileyi açıyoruz. Etin kenarlarını da kesip bir kenarda topluyoruz.  Önce kırıntı etler, salam, mantar ve pastırmayı sote ediyoruz. Açtığımız bonfilenin içine soteyi, bir dilim kaşarı ve ince bir dilim patlıcanı koyup, asma yaprağı gibi sarıyoruz ve açılmaması için kürdanla dikiyoruz. Sonra ızgarada pişiriyoruz.”

Eğer yolunuz günün birinde Selçuk’un Şi­rince Köyü’ne düşerse, köy meydanında­ki Sultan Han Restaurant’a uğrayıp, Şi­rince Sultan Kebabından yemenizi öneri­rim. Neden mi? Çünkü çok lezzetli bir ke­bap. Dönünce anlata anlata bitiremeye­ceksiniz. Sultan Han sadece kebabı ile meşhur değil. Kuzu etiyle pişen arapsaçı ve şevketi bostan da bir o kadar ezzetli. Mezeleri ve yörenin şarapları da tadılmaya değer.

Restaurantın sahibi Mehmet Gülenç Sultan Kebabın yapılışını şöyle anlatıyor:

“Sultan Kebabın en büyük özelliği, etin çok yumuşak ve sinirsiz olması.O yüzden biz bonfileyi tercih ediyoruz. Eti alırken de çok seçici davranıyoruz. Çünkü yörelere göre hayvanların etlerinin lezzeti değişiyor.

Mehmet Yaşın değerlendiriyor:

Şi­rince gerçekten Şirin bir köy Ara sokakları, güzel evleri ile ziyaretçileri hayran bırakıyor. Köyde pek çok kafe ve restoren var. Ben tercihimi Suttan Han Restaurant dan yana kullandım. Size de öneririm…

Sultan Han Restaurant

Şirince Koyu/ Selçuk Tel : 0 232 898 31 08 0 232 898 31 75

Kaynak : Mehmet Yaşin 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı