İnsan ve Yaşam

Takıntılı Tipdeki İnsanlar

Takıntılı Tipdeki İnsanlar
Mükemmeliyetçidir. Duyguları ve zihni son derece açık ve hızlı çalışır. Oldukça zekidir. Sanatçı ve bilim adamı karakterine sahiptir. Hislidir. Onu takıntılı yapan aslmda bu hisliliğidir. Her şeye kafayı takar. Dünyayı ve olayları çok ciddiye alır. Her şeyi yerli yerine oturtmaya çalışır. Planlı ve düzenlidir. Yaşamı planlar ve yapılandırır, başkalarının da aynısını yapmasını ister. Planları değişmesi gerektiğinde kendini çok kötü hisseder. Acelecidir, işleri bir an önce yoluna koymaktan hoşlanır. Küçük ayrıntıları moral bozucu bulur. Bu yüzden muhasebe, sigortacılık ve bankacılık gibi işler ona göre değildir. Karar verildiğinde kendini daha iyi hisseder.

İşinde sıkı ve güvenilirdir. Bir işi tamamlayana dek nadiren dinlenir. Bir yere mi gidilecek bir saat önceden hazır olur, iki kişi misafir gelecekse ne olur ne olmaz deyip on kişilik yemek yapar. Bir yer kirlendi mi tüm evi temizler. Bir yerin kapısı aralık kaldı im sanki altında çivi var sanırsınız, kapıyı kapatmadan oturamaz.

örneğin genç bir kadm ütünün fişini prizde unutup unutmadığma emin olamadığı için evden çıkarken ütüyü bir poşete koyup yanında taşıyor fakat yine de emin olamıyor, akima acaba prizde mi unuttum düşüncesi geldiğinde emin olmak için açıp poşete bakıyormuş. İşte takıntılı tipin takıntıları bu noktaya geldi mi artık sorun teşkil ediyor demektir, normal yaşantısma devam edemez, bu yüzden bir an önce bir uzmana başvurmasında yarar vardır.

Takıntısı biraz daha hafif olan tipe halk arasmda “pimpirik” denir. Pimpirik tip düzenlidir. Güvenlik onun için çok önemlidir. İnce eler sık dokur. Armudun sapı üzümün çöpü misali her şeyi irdeler. Ama her türlü bela da, sakınan göze çöp batar misali, onun başma gelir. Yenilikten hoşlanmaz, gelenekçidir. Yerleşik kurumlan sürdürmeye çabalar. Ayrıntılarla boğulur. Pireyi deve eder. Gereksiz yere fazla titizlik gösterir. Fazla telaş yapar. Kıl yün derecesinde detaycıdır. Evhamlıdır. Beş dakika düşünülecek konuyu bir saat düşünen bu kişiler duygularını düzene sokmada başarılı değildirler. Hep olumsuz senaryo yazma eğilimindedirler. Bu da onları ve çevrelerindeki kişileri mutsuz eder.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı