Faydalı BitkilerSaglık

Türkiye’de Çay ve İyi Çay Nasıl Demlenmeli , Çayın Faydaları ?

Dünya’da ve Türkiye’de Çay Tüketimi ve İyi Bir

Çay Nasıl Olmalı ve Nasıl Demlenmeli Çayın

Faydaları Nelerdir.

Yeryüzünde çay tarımı, ülkemizin de İçinde bulunmuş olduğu 40 civarı ülkede sürdürülmektedir. Dünya çay üretimi (siyah ve yeşil) ortalama 3.4 milyon/ton civarındadır.Türkiye’de çay tarımının başlangıcı 1917 yılma kadar gidebiliyor 1917 yılında Batum ve çevresinde incelemeler yapmak suretiyle bir kurul gönderilmiştir. Yapılmış olan araştırma sonucunda hazırlanmış olan raporda, Batum ile aynı ekolojiye sahip Doğu Karadeniz Bölgesinde çay ve turunçgiller bitkilerinin yetiştirilebileceği saptanmıştır.

Çayın faydasıda oldukca fazladır  Kalp krizini engelliyor,sindirime yardımcı oluyor hazmı kolaylaştırıyor,kanserle savaşıyor özelliklede yeşil çay,iyi bir ağrı kesici dir,stres ve uykusuzluk için oldukca faydalı,kemik gelişimini olumlu etkiliyor

Türklerin çay ile tanışması gerçek anlamda 19. yüzyılda olmuştur. Birçok kaynağa göre ise Türkler çayla, Anadolu’ya girmeden önce Orta Asya’da tanışmışlar. İlk kez çay içen Türk’ün ise Hoca Ahmet Yesevi olduğu belirtilmektedir.

Dünyanın en büyük çay pazarlarından olan Türkiye’de siyah çay günlük yaşam ve yeme- içme kültüründe büyük bir yere sahiptir. Kahveye göre daha ucuz ve kolay hazırlanıyor olması sebebiyle kısa sürede halkın en sevdiği içeceğe dönüşmüştür.

Her on Türk’ten dokuzu her gün çay içmekte, her üç Türk’ten biri sevdiği markanın farklı çaylarını karıştırarak kendi ağız tadına uygun harmanını yapmaktadır.

Türk usulü çay, ince taneli siyah çay ile demlenir ve ince belli bardaklarla servis edilir. Çay demlerken çift çaydanlık kullanılır. Önce alt çaydanlıkta kıreçsiz ve taze su kaynatılır. Kaynayan bir miktar su içeriğindeki oksijeni yitirmeden üst demliğe aktarılır ve üzerine ince taneli siyah çay eklenir. Önce su sonra çayın ilave edilmesinin sebebi alttaki çaydanlıktan buhardan gelen ısı ile çayın yanmasının önlemektir. Çaydanlığa su eklendikten sonra demlik çayın demlenmesi için ideal süre 13-15 dakikadır.

İkram ederken demlikten istenilen miktarda dem bardaklara aktarılır. Çayın açık ya da koyu olması ise isteğe göre çaydanlıktan kaynamış su ekleyerek ayarlanır.

Çayın ideal demleme oranını anlatan en yaygın tanım “tavşankam”dır. Kırmızı-bordo rengi ifade eder. Bu Türkler için çay üzerinde uzlaşılmış ideallik ölçütüdür.

Dostluk ve misafirperverliğin sembolü olan bu sıcak içecek günlük yaşamı kendi etrafında şekillendirmektedir. Türkiye’de nereye gidilirse gidilsin çay ikram edilir, misafir gelmeden çay hazırlanır. Ayrıca sırf çay satan için çay ocakları, çayhaneler ve bu işi meslek edinmiş çaycılar bulunur.

Hal hatır sorma ile başlayan, baş başa dostane bir dertleşmeden ülkenin güncel konularına kadar tüm sohbetlere eşlik edebilen çay, Türk kültürünün değişmezidir. Türk kahvaltılarının baş tacıdır. Sabahın ilk ışıklarından, gecenin geç vakitlerine kadar zaman sınırı olmaksızın tüketilir. Türkiye’de çaya bir çok anlam yüklenmekte, muhabbete katık yapılmakta, yoğun iş saatlerinde kısa bir dinlenme, nefes alma vesilesi olarak görülmektedir. Türkler için çay; yemek yemek kadar önemli ve sudan sonra en çok içtikleri temel içecektir.

Siyah Çay Üretim Aşamaları

Soldurma

Soldurma, sıcak hava ile içindeki suyu buharlaştırılarak azaltılan çay yaprağının, fiziksel olarak kıvırma işlemi için uygun hale dönüştürülme

Kıvırma

Solmuş çay yaprağının değişik çay imalat makinelerinde parçalanması, ezilmesi ve bükülmesiyle hücre öz suyunun kıvrılmış yaprak yüzeyine yayılması ve oksidasyonun başlaması işlemidir.

Oksidasyon

Kıvrılan yaş çay yaprağının hücre öz suyunda bulunan kimyasal bileşiklerin, oksidaz enziminin tesiri ile biyolojik değişikliğe uğrayarak siyah çayda istenen renk, burukluk, parlaklık, koku ve aromanın oluşması olayıdır.

Kurutma

Kurutma fırınlarında, kıvnlmış ve okside olmuş çay yaprağının nem oranını %3-4 seviyelerine indirmek suretiyle enzim oksidasyonunu durdurarak çayı depolanabilir ve paketlenebilir hale getirme işlemidir.

Tasnif

Fınndan çıkan kuru çayların önceden belirlenen standart elek tellerinden geçirilmek suretiyle incelik, kalınlık ve kalitelerine göre ayrılma işlemidir.

Üretim aşamalarının hiçbirinde, herhangi bir kimyasal ilaç veya katkı maddesi kullanılmamaktadır. Üretilen çaylar, üzerinde nevi, üretim tarihi, saati ve üreten fabrikanın adının yazılı olduğu kraft torbalara konularak ambalajlanır. Paketleme tesislerine gönderilmek üzere kuru çay ambarına alınır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı