Faydalı Bilgilerİlginç Bilgiler Rekorlar

Ünlü İngiliz Casus Gertrude Bell

Ünlü İngiliz Kadın Seyyah ve Casus Gertrude Bell

Ünlü İngiliz Kadın Seyyah ve Casus

 

Sonraki yıllarda defalarca geldiği Anadolu ve Orta Doğu’da Büyük Britanya’nın çıkarları için çeşitli faaliyetlerde bulunan Bell, günümüzde hala geçerliliğini koruyan, İngiltere’nin Orta Doğu politikasının kurucusu ve planlayıcılarından biridir.

Gertrude Margaret Lowthian Bell, 14 Temmuz 1868 yılında İngiltere’nin Durham County kentinda saygın bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ünlü bir aileden gelen babası Thomas Hugh Bell, Gertrude Margaret henüz 3 yaşındayken annesinin vefat etmesi üzerine Edebiyatçı ve oyun yazarı Florence Oliffe ile evlendi. İlk ve orta öğrenimini Londra’daki değişik okullarda tamamlayan Bell, tarih okumak için Oxford Üniversitesi Modern Tarih Bölümü’ne gitti. Burada başarılı bir eğitim döneminin ardından okulu birincilikle bitiren ilk bayan öğrenci oldu. Oxford’u bitirdikten sonra seyahat etmeye ve dünyayı gezmeğe karar verdi. Avrupa’da Bükreş ile başlayan gezi daha sonra Ortadoğu’ya kadar uzandı. Tahran’da birkaç ay geçirdi İlerliyen yıllarda dağcılığın yanı sıra dünya turlarıyla da ilgilenmeye başlayan Bell, 1897 – 1898 ve 1902 – 1903 olmak üzere iki kez dünya turuna çıktı. 1899 yılında 31 yaşındayken Kudüs’e yaptığı ziyaretten sonra Arapçayı öğrenmesinin ardından bu yörenin insanlarına karşı büyük bir sevgi ve ilgi duymaya başladı. Uçsuz bucaksız Arap çöllerinde seyahatler yaptı.

Avrupalılara çöl hayatını anlatan yazılar yazdı. Araplar ona “Çölün Kızı” ve “Irak’ın Taçsız Kraliçesi” isimlerin verdiler. 1907′ yılı Mart ayında arkadaşı arkeolog William Ramsay ile birlikte Anadolu’ya geldi. Nisan ayında İzmir’de erken Bizans mimarisi üzerinde çalışmalar yaptıktan sonra İngiltere’ye dönen Bell’in İzmir ve çevresinde çektiği fotoğraflar halen Gertrude Bell Archive- Newcastle Universty Library’de sergilenmektedir. Sonraki yıllarda defalarca geldiği Anadolu ve Orta Doğu’da Büyük Britanya’nın çıkarları için çeşitli faaliyetlerde bulunan Bell, günümüzde hala Sonraki yıllarda defalarca geldiği Anadolu ve Orta Doğu’da Büyük Britanya’nın çıkarları için çeşitli faaliyetlerde bulunan Bell, günümüzde hala geçerliliğini koruyan, İngiltere’nin Orta Doğu politikasının kurucusu ve planlayıcılarından biridir.

Sonraki yıllarda defalarca geldiği Anadolu ve Orta Doğu’da Büyük Britanya’nın çıkarları için çeşitli faaliyetlerde bulunan Bell, günümüzde hala geçerliliğini koruyan, İngiltere’nin Orta Doğu politikasının kurucusu ve planlayıcılarından biridir. Mezopotamya bölgesindeki Arap kabilelerini Osmanlı Devleti’ne karşı kışkırtan faaliyetlerde bulunmuştur. Birinci Dünya Savaşı (28 Temmuz 1914 -11 Kasım 1918) esnasında İngiliz Kraliyeti yararına istihbaharat çalışmaları yapan Bell, 1919 yılındaki Paris Konferansı’na da delege olarak katılmış ve Irak devletinin sınırlarının belirlenmesi için çalışmıştır. Hiç evlenmemiş, yalnızca bir kez nişanlanmış olan Bell, nişanlısını Çanakkale Savaşları sırasında kaybetmiştir. Yalnızlık ve sağlığının da bozulması sebebiyle bunalıma giren Bell, 12 Temmuz 1926 yılında yüksek dozda uyku hapı alarak intihar etmiştir. İşin ilginç yanı ise cenazesinin Bağdat’a gömülmüş olmasıdır. Gertrude Margaret Lowthian Bell geride özellikle tarihi eserleri ve gezilerini anlatan çok sayıda yayın bırakmıştır. 1877-1879 ve 1893-1900 ve sonraki yıllarını kapsayan 1.600’ye yakın fotoğraf, kişisel yazışma, günlük, arkeolojik bilgi ve seyahat belgeleri Newcastle Universty Library – Gertrude Bell Arşivi Fotoğraf Bölümü ve Tarihsel Araştırmalar Okulu tarafından yönetilmekte ve sergilenmektedir.

Tufan Atakişi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı