Anne ÇocukSaglık

VARİSİ HAFİFE ALMAYIN

VARİS KORUNMA TEDAVİSİ ÖZELLİKLE ANNE ADAYLARI VE YAŞLILAR

VARİS KORUNMA TEDAVİSİ VARİSİ HAFİFE ALMAYIN ÖZELLİKLE ANNE ADAYLARI VE YAŞLILAR

Doç. Dr. Arıtürk, varisi düşündürebilecek şikayetlerin oluşması durumunda anne adaylarının damar cerrahlarına başvurması gerektiğini vurguluyor. Bu şikayetlerin bacaklarda damar belirginleşmesi, bacak şişliği, bacak ağrısı olabileceğini ifade ediyor.

Daha çok estetik kaygılar nedeniyle gündeme gelen bir rahatsızlık olan varis, çok daha önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bacağın kaybına kadar gidebilecek bu sonuçlar nedeniyle varisin tedavisi, kişinin yaşam kalitesi açısından büyük önem taşıyor.Sık karşılaşılmasına karşın riskleri pek fazla bilinmeyen varis hastalığını ciddiye almak ve zamanında önlemek gerekiyor. Bu toplardamar hastalığının tedavisinde, diğer birçok hastalıkta da olduğu gibi, erken teşhis büyük önem taşıyor.

Erken evrede tedavisi kolaylaşan ve ilerlemesi engellenen bu sorunla ilgili Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk aydınlatıcı bilgiler verdi. “Bacak toplardamarlarında akım, yerçekiminin tersi yönünde ve tamamen pasif bir şekilde gerçekleşir.” diyen Doç. Dr. Arıtürk, bu akımı sağlayan iki temel faktörün atardamarlardaki kanın itiş gücü ve kalbin emiş gücü olduğunu belirtiyor. Bacak kaslarının hareketi ile toplardamarlarda sağlanan sağma etkisinin toplardamar akımına destek olan en önemli etkenler olduğunu belirten Doç. Dr. Arıtürk, bu nedenle koşma, yürüme ve yüzme gibi sporların varise karşı koruyucu olduğunu vurguluyor.

DAHA ÇOK BACAKLARDA ORTAYA ÇIKIYOR

Varis hastalığını, “toplardamarlardaki akımda bozulmalar ve toplardamar yapısındaki değişikliklerle birlikte meydana gelen genişlemelerle karakterize bir hastalık” olarak tanımlayan Doç. Dr. Arıtürk, yerçekimi ve yüksek basıncın varis gelişimindeki en önemli faktörler olduğunu ifade ediyor. Doç. Dr. Arıtürk, bu nedenle de yerçekiminin en fazla etkilediği ve basıncın en yüksek olduğu bacak toplardamarlarının süreçten en çok etkilenen damarlar olduğunu vurguluyor.

BACAKTA ÜÇ TOPLARDAMAR SİSTEMİ BULUNUYOR

Bacaklarda temel olarak üç toplardamar sistemi bulunduğunu belirten Doç. Dr. Arıtürk bunları şöyle açıklıyor: “Bunlardan ilki, derinde ve kaslar arasında yer alan, daha geniş yapıdaki derin toplardamar sistemidir. İkinci sistem olan ve kaslarla cilt arasında bulunan sisteme ‘yüzeysel venöz sistem’ adı verilir. Bu sistemdeki ana damarlardan biri olan safen veni, aynı zamanda koroner baypas ameliyatlarında, baypas için kullanılan bir damardır. Üçüncü ve son sistem ise bacağın çeşitli seviyelerinde derin sistem ile yüzeysel sistem arasında bağlantı kuran ve ‘perforan venöz sistem’ olarak adlandırılan sistemdir.” Doç. Dr. Arıtürk ayrıca, her üç sistemin de varis hastalığından etkilenebildiğini ve her biri için farklı tedavi yöntemleri olduğunu belirtiyor.

VARİS: KAPAKÇIKLARDAKİ FONKSİYON BOZUKLUĞU

Normalde toplardamarların içinde kanın tek yönlü hareketini sağlayan kapakçıklar olduğunu belirten Doç. Dr. Arıtürk, kanın yerçekiminin tersi yönünde bilekten kalbe doğru hareket ettiğini ifade ediyor. Damar içindeki kapakçıkların kanın yukarı doğru hareketi sırasında açıldığını, daha sonra ise kapanarak kanın geriye kaçmasını engellediğini vurgulayarak, çeşitli sebeplerle bu kapakçıklarda meydana gelen yapısal veya fonksiyonel bozuklukların kanın geriye doğru kaçmasına neden olduğunu, bu durumun da zaman içinde varis hastalığı ile sonuçlandığını söylüyor.

KARNIN ALT KISMINDA DA GÖRÜLÜYOR

Doç. Dr. Arıtürk, varislerin yalnızca bacaklarda değil karnın alt kısmında da görüldüğünü belirtiyor. “Karnın alt kısmındaki toplardamarlar da bacaklardan sonra yerçekiminden etkilenen ve varis gelişimi görülebilen damarlardır.” diyen Doç. Dr. Arıtürk ayrıca hemoroid, erkeklerde testislerde görülen varikosel ve kadınlardaki kasık, alt karın toplardamarlarının varisleşmesi olarak tarif edilen pelvik konjesyon sendromunun da temelde toplar damarlardaki  varisleşme ile karakterize hastalıklar olduğunu sözlerine ekliyor.

GEBELİK DÖNEMİ RİSK OLUŞTURUYOR

Gebelik döneminin, hem bacak toplardamarlarında hemde karnın alt kısmında yer alan rahim, yumurtalık gibi organların kanını toplayan toplardamar sistemlerinde çeşitli sorunlara yol açabildiğini belirten Doç. Dr. Arıtürk, varisi düşündürebilecek şikayetlerin oluşması durumunda anne adaylarının damar cerrahlarına başvurması gerektiğini vurguluyor. Bu şikayetlerin bacaklarda damar belirginleşmesi, bacak şişliği, bacak ağrısı olabileceğini ifade ediyor.

TEDAVİDE YENİ YÖNTEMLER UYGULANIYOR

Varis hastalığının tedavisi hakkında bilgi veren Doç. Dr. Arıtürk, radyofrekans ve lazer gibi yeni tedavi yöntemlerinin bulunduğunu ifade ediyor. Doç. Dr. Arıtürk, bunların eski metotlara oranla daha kolay uygulanabilen, iyileşmesi daha hızlı ve başarı oranı daha yüksek girişimler olduğunu sözlerine ekliyor. Bununla birlikte ilaç, çorap ile medikal tedavi ve ameliyatların da varis hastalığının tedavisindeki yerini koruduğunu sözlerine ekliyor. Hangi tedavi yönteminin kullanılacağını belirlemede ise hastanın damar yapısı ile ilgili bulguların yanında fizik muayeneden elde edilecek veriler ve varis hastalığının kişide yarattığı şikayetlerin etkili olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Bu üç maddenin birlikte değerlendirilerek, her tedavi metodu ile ilgili detaylı bilgilendirmenin yapılması ve hasta ile ortak karar alınması önem taşımaktadır.

 

Doç. Dr. Arıtürk

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı