Yurt Dışı Tatil

Venezuela; Bir depo benzinin 1 TL

Venezuela Petrolün Sudan Ucuz Olduğu Ülke

Venezuela Petrolün Sudan Ucuz Olduğu Ülke Fakat Uygulanan Yanlış Ekonomi Politikaları Yüzünden Halk Açlık Sefalet İçerisinde

Petrolün gerçek anlamda sudan ucuz olduğu, bir depo benzinin 1 TL’ye doldurulduğu, yardım sever insanlarla dolup taşan sokakları…Yıllarca sömürgeye uğramış fakat ardından bağımsızlığını halkının sayesinde kazanıp, üstün başarılar elde etmiş bir ülke: Venezuela…

Venezuela, Güney Amerika’da yer alan ve bölgenin ilk sürekli yerleşimlerinin yapıldığı bir ülkedir. 1498 yılında kıyılarına ulaşan İspanyol denizciler, burayı Venedik’e çok benzetmişler ve İspanyolcada “Küçük Venedik” anlamına gelen “Venezuela” ismini vermişlerdir bu ülkeye. Uzun yıllar sömürge olmaktan kurtulamayan bu güzel ülke, 1891 yılında İspanyollardan bağımsızlığını kazanmıştır. Ülke için 19. ve 20. yüzyıllar siyasal çalkantılar, diktatörlükler ve devrimler ile doludur. 1980’li yıllarda profesyonel asker olan Hugo Chavez, kendine yakın olan subaylar ve halkın desteği ile Mbr 200 ismiyle bir örgüt kurup başarısız olan bir darbe yapmıştır. Fakat bu başarısızlık onun halk tarafından tanınıp, ileride iktidara gelecek olmasının temelini atmıştır. 1998 yılında yapılan seçimlerde Chavez’in partisi oyların %56’sını almış ve iktidara gelmiştir. Bu tarihten itibaren Venezuela tam anlamıyla hızlı bir büyüme geçirmiştir. ABD karşıtı bir politika izlemesiyle tanınan Chavez, 2000 yılında yapılan seçimle oyların %59’unu alarak tekrar başkan seçilmiştir. Ardından petrol ve tarımda yaptığı yeni düzenlemeler ile büyük ses getirmiş ve bu ABD gibi ülkelerin tepkisini çekmiştir. İspatı olmaması ile birlikte ABD desteği ile bir darbeye maruz kalan Chavez başkanlıktan düşürülmüştür. Ancak, halkın ona sahip çıkması sonucunda tam 48 saat sonra tekrar başa getirilmiştir.

 Venezuela Toplum Yapısı

Venezuela halkının %96’sı Hristiyandır. Ülkenin çoğu Avrupa ve yerli halkın karışımından oluşan melezdir. Ülkede sayıları 2 milyonu aşkın Arap nüfusu da vardır. Venezuela’da Araplar, “El Turco” ismiyle bilinir. Bunun sebebi ise Osmanlı’dan ülkeye göç eden Türklerdir. 1. Dünya Savaşı’nın ardından çok sayıda Müslüman bu bölgeye göç etmiştir. Uzun yıllardır burada barış ve kardeşlik içerisinde yaşamını sürdürmektedirler. Ülkede Araplar çoğunlukla ticaret ile ilgilenirler ve ülke ekonomisine ciddi katkıları vardır.

Siyasette de aktif rol üstlenen Müslüman kardeşlerimiz, İçişleri Bakanlığı, Vali ve Belediye Başkanlığı gibi üst düzey makamlarda bulunmaktadırlar. Müslüman kardeşlerimizin başarılarından etkilenen Hristiyanlar çoçuklarına Arap isimleri bile koymaya başlamışlardır. Bunlardan en çok kullanılanları ise Tarık, Ali ve Hasan’dır. Buna bir örnek ise eski ekonomi bakanı Ali Rodriguez’dir. Ülkenin en önemli İslami yapısı ise İbrahim Bin Abdulaziz camidir. Caracas’ta yer alan bu cami cuma günleri 3.500 müslüman kardeşlerimiz ile dolup taşar.

 Venezuela Başkent Caracas

6 Milyonu bulan nüfusuyla Caracas, ülkenin tam anlamıyla kalbidir. Ticaretin, siyasetin merkezi konumundadır. Caracas aynı zamanda dünyanın en büyük gecekondu bölgesidir. Şehir nüfusunun %70’i bu bölgede yaşar. İlginç bir detayı barındıran bu gecekondu bölgesi, dünyanın en büyük gecekondu binasına da ev sahipliği yapmaktadır. Torre David isimli 45 katlı bir bina, şuan dünyanın en büyük ve en yüksek gecekondusudur. Binanın tüm katlarına gecekondu sakinleri elektrik, su ve doğalgaz bağlantısını kendileri yapmıştır.

Şehirde insanlar müzik dinlemeyi çok sevdiğinden, sürekli bir müzik sesi duyulur Caracas’ta. Gece geç saatlere kadar cadde ve sokaklarda yüksek sesle müzik duyulur. Akşamüstü caddeler, şarkı söyleyen ve dans eden insanlar ile doludur. Hugo Chavez’in şehire getirdiği bir diğer uygulama ise “Sıcak Köşe” uygulamasıdır. Belediye binasının hemen yanına kurulmuş olan bir çadırda devlet televizyonu sürekli yayın yapar. Halk, toplu bir şekilde burada gündemi takip eder. Başkent Caracas’ta neredeyse hiç turist yoktur. Turistler genellikle ülkenin başka yerlerini ziyaret ederler. Şehre çok yakın olan Miami’ye günde 14 kez uçak seferi vardır. Ayrıca Margarita ve Amazon bölgesi de oldukça turist çekmektedir. Şehirde bir ilginç uygulama da kapalı otoban günüdür. Pazar günleri belli saatlerde, araçlar bu otobana çıkamaz. Halk otobanda dilediği gibi koşu, yürüyüş gibi sporlar yapar. Dileyen bisiklet ile gezer, dileyen köpeğini gezdirir.

Venezuela Melek Şelalesi

Ülkede görülecek en önemli doğal güzelliklerden biri olan Melek Şelalesi (Angels Falls), muazzam bir yüksekliğe ve görüntüye sahiptir. Bilinen en yüksek şelale olan Niagara’dan tam 20 kat daha yüksektir. Kesintisiz su düşüşü 807 metredir. Öyledir ki, yüksekliğinden dolayı su yere ulaşmadan buharlaşır.

Venezuela Petrol Ülkesi

Dünyanın en pahalı benzini şüphesiz ülkemizdedir. Peki en ucuzu nerede? Cevap Venezuela… Ülkede bir depo benzin para birimimize göre tam 1 TL’dir. Kelimenin tam anlamıyla ülkede benzin, sudan ucuzdur. Yarım litre suyun fiyatı 38 TL’dir. Ülkede benzin bu kadar ucuz olduğundan akaryakıt istasyonlarında dizel yakıt çok zor bulunur. Ayrıca benzin istasyonlarında alacağınız yakıt miktarı hiç belirtilmez, sadece tam kapasite doldurulur. Bunun için hiç bir söz kullanılmaz. İstasyona gelen her aracın deposu sonuna kadar doldurulur. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı konumunda olan Venezuela, gelirinin %50’sini petrolden karşılar. Ülke o kadar büyük bir petrol üreticisidir ki şu Filisan 296 milyar ham petrol rezervi vardır. Bunu şöyle bir örnekle açıklarsak, ülkedeki petrol miktarı ülkemizin 1220 yıllık petrol ihtiyacına denktir. Bu miktar, ülkeyi dünya çapında ekonomik ve politik olarak son derece önemli, bir yere getirmektedir.

Venezuela Filistin’i Unutmayan Ülke

İsrail saldırılarına maruz kalan Filistinli kardeşlerimiz için Venezuela duyarsız kalmadı. İlk olarak Venezuela’da Hugo Chavez adıyla bir yurt kuruldu ve bu yurda evsiz kalan Filistinli çocuklar yerleştirilmeye başladı. Ardından bombardımanlarda yıkılan okulların, hastanelerin ve kamu binalarının yeniden yapılması için 242 bin varil petrolün Filistin’e hediye edilmesi sözü verildi. Şuan ki Venezuela başkanı Nicolas Maduro, ülkenin devlet televizyonunda yaptığı konuşmasıyla da Filistin’e desteğini bildirmiştir. Ayrıca Venezuela’daki Filistin elçisi Linda Ali, Maduro ile karşılaşmasında gözyaşlarına engel olamayarak “Çoğu Arap kardeşlerimizden göremediğimiz desteği Venezuela’dan gördük.” dedi ve ona bir Filistin puşisi hediye etti.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı