Saglık

Vucudumuzdaki Ağrılar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vucudumuzdaki  Ağrılar Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vucudumuz çeşitli bölgelerinde biz farkında olmadan istemeden çeşitli ağrılar ortaya çıkabilir işte bu ağrılardan bir kaçı ve yapılması gerekenler…

Kas ağrıları ve bilinmesi gerekenler

Her zaman görülür. Vücudun kol, bacak, omuz, diz gibi yerlerindeki kas ve eklemlerde kendilerini gös­terirler. Aranırsa hastada diş çürükleri, safra kesesi, prostat gibi iç organlarda müzmin iltihaplar vardır.

Düşme, çarpma, vurulma gibi kazalar da vücutta kısa ve­ya uzun müddet süren ağrı ortaya çıkıp yerleşmesine sebep olabilirler.

Boyun ağrıları ve bilinmesi gerekenler

Boyun ağrıları  Boyun kaslarının sertleşmesi ve ağnlı bir hal almasiyle kendini gösteren arızalardır. Hasta boynunu çevirirken şiddetli ağrılar duyar. Ve derin bir sıkıntı içine dü­şer. Boyun tutulmuş gibidir. Bazı defa boynunun bir tarafın­da olur. Bazı defa da her iki tarafı tutar. Hasta ağnyı önle­mek için boynunu çarpık tutmak zorunda kalır. Bir müddet devam eder. Sonra yapılan ufak tefek tedbirlerle yavaş yavaş zail olur.

Bel ağrıları ve bilinmesi gerekenler

Bel ağrıları ve bilinmesi gerekenler Doktorların (Lumbago) adını verdikleri bu anza sırtın altındaki bel kaslarının sertleşip ağnlı bir hal al­masından ibarettir. Hasta hissettiği ağndan dolayı eğilemez, doğrulamaz. Belini hareket ettirmekte büyük zorluk çeker. Bu bel ağnsından dolayı yataktan kalkamayacak derecede’ tutuk­luğa uğrayan kimseler vardır.

Bu ağrılar, vurma, çarpma, ağır kaldırma gibi bazı kaza­lar sonunda ortaya çıkabildikleri gibi, üşümek ve soğuk ol­mak, çok defa, en önemli bir sebep olur.

Ağrılar ve Tedavisi

Vücudun çeşitli bölgelerinde görülen ağnların tedavisinde yatakta istirahat, ağnyan organı sıcak tutmak veya bu organ üzerine yaş ve kuru şekilde sıcak tatbikler yap­mak daima fayda verir.

Çeşitli sebeplerden ve üşümelerden dolayı zaman zaman, vücudda bir takım ağnlar olur. (Romatizma) dediğimiz çok şekilleri olan bir hastalığa atfettiğimiz bu ağnlar bilhassa kas­larda (adalelerde) olur. Ağnlar vücudun çeşitli bölgelerinde görülür. Sıkmtılan da bulunduğu yerlere göre değişir.

Yapılan araştırmalara göre vücudun üşümesi, soğuk al­gınlıktan ağnlara bir istidat hâsıl etmekle beraber bunlar, çok defa vücudun her hangi bir yerinde mikropların yerleşip yuva kurarak sinsi bir tarzda zehirlerini her tarafa salmaların­dan ileri gelmektedirler.

Esas olarak üzere çeşitli adlarla piyasada satılan bu ilâçların ağnlan kesmekte büyük tesirleri vardır. Bütün ağnlannda fazla miktarda olmamak şartiyle bu ilâçların, tok karına, alınması ağrıları ve sıkıntıları bir nebzede olsa da önler.

Müzminleşip uzun süren bütün ağrılarda yerine ve doktorun tavsiyesine göre elektrik, banyo, kaplıca, kum banyosu, güneş banyosu gibi fizik tedavileri yapılması uygundur.

Diş çürükleri, bademcik iltihapları veya vücudun iç or­ganlarındaki sinsi iltihaplar ağrıların sebebi ise o zaman bun­ların tedavi edilmesi ve mikrop kaynaklarının ortadan kaldı­rılması lazım gelir.

Eger geçmiyen şiddeti azalmayan ağrılarınız var ise bunu için yapmanız gereken ise darhal bir uzman doktora müracaat etmenizin gereğidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı