İlginç Bilgiler Rekorlar

Yakutsk Sibirya Dünyanın En Soğuk Kenti

Yakutsk Sibirya Dünyanın En Soğuk Kenti

Yakutsk Sibirya Dünyanın En Soğuk Kenti

Sizce dünyanın en soğuk yerleşim yeri bölğesi neresi çogunuz kutup bölğelerini söyleyecektir fakat Yakutsk kenti Sibirya’nın kuzeydoğusunda bulunmakta ve dünyanın belkide en soğuk bölgesi…İşte bunun kanıtı Yakutsk’un Oymyakon Köyü’nde sıcaklık daha doğrusu soğukluk -71,2 derceyi 2010 yılında görmüş…

Yakutsk’ta yaşamı soğuk belirliyormuş. İnsanlar ona göre hareket ediyorlarmış. Tabii, soğuk hiç affetmez. Örneğin soğukta dışarıda vakit geçirmeye çalışanların cildinde yanma ve nefes alma güçlüğü oluyormuş. Arabasını kış boyu kullanmak isteyenler, onu hiç durmadan çalıştırmak zorundaymış. Araba en çok yarım saat çalışmadan bekleyebilirmiş; yoksa motor donuyormuş ve yaza kadar da çözülmüyormuş. Sürekli çalışan arabalar yüzünden oluşan egzoz gazı kışın kentin üzerinde kalın bir tabaka oluşturuyormuş.

İnşaat yapmak gibi toprağın kazılması gerektiği durumlarda toprağı yanan kömürle ısıtıp yumuşattıktan sonra iş makinesiyle kazıyorlarmış. Yani bundan böyle “Hayatım çok zor, hava çok soğuk” demeden önce bir kez daha düşünmemiz ve Yakutsk’ta yaşayanları anımsamamız içimizi biraz da olsa rahatlatacaktır.

Dünya elmas üretiminin beşte birinin yapıldığı ve Rusya’daki altın madenlerinin de yaklaşık yarısının bulunduğu Yakutsk, yakut ve gümüş madenleri, gaz ve petrol rezervleri sayesinde çok zengin bir kent olmuş. 300.000 kişinin yaşadığı kentte birçok Türk asıllı Yakutsk vatandaşı da yaşıyor. Eğer Yakutsk Türkçesiyle size “Bil balık bahıttan sıtıyar” derlerse anlayın ki “Balık baştan kokar,” demek istiyorlardır.

Dışarda bıraktığınız herşey yaklaşık olarak 15 dakikadan fazla dışarıda kalan her şey gibi donmuş. Örneğin balıklar kokmaya bile fırsat bulamadan donup kas katı kesiliyorlarmış.

Yakutsk kenti Sibirya’nın kuzeydoğusundaki Yakutistan’ın, diğer adıyla Saha Cumhuriyeti’nin, başkentidir. 1632’de Lena Irmağı’nın kıyısında kurulmuş olan kent gerçekten de süper soğuktur! Şöyle ki, yazları 25 dereceye kadar ısınan kentte ölçülmüş en düşük sıcaklık -64 derecedir. Hatta 2010’da Yakutsk’un Oymyakon Köyü’nde sıcaklık daha doğrusu soğukluk -71,2 dereceye kadar düşmüş.

Yakutsk’ta yaşasın tatil! Ama ne zaman

Yakutsk’ta okullar ve resmi kurumlar hava soğuyunca tatil oluyormuş. Bizdeki kar tatili gibi. Ama bunun için havanın gerçekten çok soğuk olması gerekiyormuş. Ne kadar mı? Örneğin -52 derece olunca çocuklar “yaşasın tatil” diyorlarmış.

Yakutsk gitmeyi orda bir hafta geçirmeyi ordaki yaşamın nasıl olduğunu  deneyimlemeyi düşünürmüydünüz…

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı